21/02/2017

Provident znovu uspěl v Indexu odpovědného úvěrování

Nezisková organizace Člověk v tísni si vzala pod lupu bankovní i nebankovní společnosti, aby je porovnala. Jaké jsou výsledné rozdíly a jak si vede Provident?

 

Organizace Člověk v tísni se již dlouhodobě zabývá poskytovateli půjček, tedy bankovními i nebankovními společnostmi, aby je pravidelně porovnávala v tzv. Indexu odpovědného úvěrování. Tento index porovnává 42 společností, a je tak velice užitečnou pomůckou pro všechny, kteří zvažují žádost o úvěr.

„V mnoha ohledech se stírá rozdíl mezi bankami a některými nebankovními poskytovateli. Některé společnosti (včetně renomovaných bank) mají problém zveřejnit vzory smluvní dokumentace. Řada z nich nutí zákazníky podepisovat desítky stran dokumentů a někteří poskytovatelé stále používají nevstřícné postupy,“ uvádí Člověk v tísni ve své zprávě.

Provident se již v minulosti objevil na prvním místě zmíněného Indexu odpovědného úvěrování. A i letos jsme se umístili v nejrůznějších grafech Indexu na velice příjemných místech.

 

Rozsah smluvní dokumentace

Podle Člověka v tísni sice 88 % společností zveřejňuje obchodní podmínky, nicméně ne vždy obsahují kompletní informace. Mnoho společností navíc nutí své zákazníky číst až desítky normostran. Z porovnávaných společností to bylo nejvíce dokonce 160 000 znaků k prostudování.

Provident si dal za cíl být přehledný, jasný a vstřícný ke svým zákazníkům. Tento fakt ocenil i Index odpovědného úvěrování, který nás zařadil mezi nejlepší místa! Porovnat si to můžete sami na následujícím grafu, kde hrdě stojíme na 4. nejlepším místě:

 

Celkové hodnocení

V celkovém hodnocení jsme se umístili mezi 15 nejzodpovědnějšími finančními institucemi. Tedy těmi společnostmi, které podle Člověka v tísni splňují podmínky odpovědného úvěrování.

„Všechny společnosti autoři porovnávali podle ceny, transparentnosti a vstřícnosti vůči zákazníkovi. Jednotlivým kritériím jsou přiřazeny různé váhy, které vyjadřují jejich důležitost. Výsledkem je žebříček, který ukazuje, jak odpovědně se chovají poskytovatelé spotřebitelských úvěrů ke svým zákazníkům,“ vysvětluje organizace svá hodnocení.

Zdroj obrázků: clovekvtisni.cz

Srovnání konkurence mezi poskytovateli půjček jistě pomůže zejména zákazníkům. „Lidé by si především měli na webu ČNB zkontrolovat, zda je společnost, od níž si chtějí půjčit peníze, legálním poskytovatelem spotřebitelského úvěru. Pozor by se měli dát také na tzv. podnikatelské úvěry. Ty stojí mimo působnost Zákona o spotřebitelském úvěru, což mimo jiné znamená, že lidé nejsou chráněni před vyššími sankcemi při nesplácení. Tento typ půjček proto pro spotřebitelské financování rozhodně nedoporučujeme,“ doplňuje k Indexu další praktické rady David Borges, jeden z autorů analýzy.

Autor článku Jan Molina