Používáme cookies, abychom Vám zajistili veškeré pohodlí na našich stránkách. V případě, že budete dále pokračovat bez provedení změn ve Vašem nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s přijímáním cookies na těchto stránkách. Pokud chcete své nastavení změnit, můžete tak učinit kdykoli tady. Přečtěte si víc

O rodinné finance jsem se nikdy nestarala. Tvrdě jsem na to doplatila

Jiřině Závodné se manželovou smrtí zhroutil celý svět. To ještě netušila, že po letech bezstarostného života ji čeká další nepříjemné rozčarování. Namísto prosperující firmy jí po muži zůstaly obrovské dluhy, o nichž neměla ani tušení, a řada neodbytných věřitelů, kteří jí začali klepat na dveře a požadovat své peníze nazpět.

 

„Manžel léta podnikal a velmi se mu dařilo. Alespoň jsem si to myslela a on mi to nikdy nevyvracel. Takže když mi skončila rodičovská dovolená, chtěl, abych zůstala doma a starala se o rodinu. Měli jsme společný účet, na který muž posílal peníze na domácnost, a já z něj všechno hradila,“ vypráví Jiřina, která se tak během manželství nemusela o peníze starat. Když ale její manžel náhle zemřel po vážné dopravní nehodě, věděla, že bude muset příjem rodiny zrevidovat a zjistit, jak na tom jsou. Do poslední chvíle přitom věřila, že zaběhnutá firma jí i dětem zajistí minimálně po dobu, než se z manželovy smrti vzpamatuje, obživu a ona se pak poohlédne po nějaké práci. Po 15 letech mimo obor věděla, že to nebude vůbec jednoduché. O to větší bylo její překvapení, když se ještě ani nevzpamatovala ze ztráty životního partnera, a už jí klepali na dveře manželovi věřitelé. V tu chvíli byl sen o nekončícím štěstí dočista ten tam.

 

Věřitelé se slétli jako supi

První věřitelé na ni čekali dokonce na manželově pohřbu. Tehdy se také dozvěděla, jak to ve skutečnosti s jejich firmou vypadá. „Věřitelé mě velice rychle vyvedli z omylu. Krve by se ve mně v tu chvíli nedořezal. Zjistila jsem, že se firmě již delší dobu nedařilo, protože neměla žádné větší zakázky. Manžel si proto opakovaně půjčil, až mu dluhy přerostly přes hlavu. Nakonec si půjčoval i na naši dovolenou a školní kroužky dětí,“ říká zlomená žena, která o ničem neměla léta ani tušení.

 

Až na samé dno

„Nejdřív jsem tomu vůbec nechtěla věřit. Byla jsem přesvědčená, že na manželově smrti chtějí věřitelé jenom vydělat. Když mi ale ukázali úvěrové smlouvy a dlužní úpisy, zatočila se mi z toho všeho hlava. Nevěděla jsem, jestli mám víc litovat zesnulého manžela, který to léta držel v sobě a nedal před námi nic najevo, nebo sama sebe, že jsem byla tak naivní a nic jsem nepoznala,“ vzlyká Jiřina, která vůbec nechápe, proč to manžel před ní léta tajil a nesvěřil se jí. Vůbec přitom netuší, co by měla udělat.

 

Správné řešení:

 

  • Jiřina se zašla poradit za právníkem. Od něho se dozvěděla, že kvůli tomu, že s manželem neměla uzavřenou smlouvu o zúžení společného jmění manželů (SJM) a jeho dluhy se netýkaly jen jeho výlučného majetku, jsou součástí SJM. A takové dluhy musejí splácet oba manželé.

 

  • Přestože jejich SJM zaniklo smrtí manžela, právník Jiřině poradil, aby hned napsala všem věřitelům doporučený dopis, v němž uvede, že o manželových dluzích nevěděla a nesouhlasí s nimi. Tím omezí rozsah SJM, z něhož se mohou věřitelé uspokojit.

 

  • Na závěr ji upozornil, aby v případě, že během dědického řízení, kdy se bude řešit i vypořádání SJM, zjistí, že dědictví po manželovi je předlužené, uplatnila tzv. výhradu soupisu pozůstalosti a děti raději dědictví odmítly úplně. Jinak by po ní a dětech mohli věřitelé požadovat úhradu všech manželových dluhů.

 

Špatné řešení:

 

  • Jiřina byla tak zlomená zjištěním, že po zesnulém manželovi namísto majetku a prosperující firmy, která by ji a děti zajistila na další léta bez nutnosti chodit každý den do práce, že se uzavřela sama do sebe a odmítala s kýmkoliv cokoliv řešit.

 

  • Když ji pak kontaktovali věřitelé, spustila na ně, že o ničem neví, že dluhy nadělal její zesnulý manžel, ne ona, tak ať jí dají pokoj, že ona stejně žádné peníze nemá. Protože byla přesvědčená, že by kvůli manželovým dluhům a nenasytným věřitelům stejně nic nedostala, nezajímala se ani o dědické řízení.

 

Udělala tak velkou chybu, protože ani ona, ani děti, které byly také dědicové, neuplatnila výhradu soupisu pozůstalosti. A tak nejenže bude muset manželovy dluhy, které převyšovaly hodnotu pozůstalosti, splácet ona, ale navíc i její děti, které je tak zdědily také.

Autor článku PR Provident