14/04/2021

České domácnosti kvůli pandemii výrazně omezily své výdaje. Vidí však světlo na konci tunelu

Již více než rok trvající pandemie se výrazně promítla do finančních možností Čechů, kteří nyní šetří více než kdy dřív. Z průzkumu mezi zákazníky Providentu vyplývá, že nadpoloviční většina dotázaných aktuálně neplánuje výdaje vyšší než 10 000 Kč. Postupující proočkovanost, příchod léta a postupné rozvolňování však Čechům přináší naději a světlo na konci tunelu. Podle průzkumu se lidé nejvíce těší na návrat do zaměstnání, mezi přátele, nebo na návštěvu kadeřníka.

Změnily se nějak v době pandemie vaše nákupy?

Únorový průzkum mezi zákazníky společnosti Provident ukázal, že ve srovnání s předešlými lety české domácnosti výrazně více šetří a omezují nákupy i na nezbytně nutné položky, jako jsou například potraviny nebo drogerie. Výdaje vyšší než 10 000 Kč, např. na vybavení nebo rekonstrukci domova neplánuje 60 % dotázaných. „Pandemie naučila Čechy šetřit. Domácnosti pečlivě zvažují veškeré své výdaje a členové rodin se o nich radí. Je pravděpodobné, že až krize skončí, budou Češi i nadále ohledně vlastních výdajů opatrnější,“ dodává k situaci Luboš Kratochvíl, analytik ze společnosti Provident.

Světlo na konci tunelu

Navzdory současné nepříznivé celospolečenské situaci se Češi nevzdávají naděje a těší se na to, až se budou moci vrátit k běžnému způsobu života. První kroky povedou nejčastěji do kadeřnictví. Dále se Češi těší na návrat do zaměstnání, návštěvu restaurace nebo nákup oblečení, jak vyplývá z v průzkumu mezi zákazníky Providentu. „Těším se, až půjdu s dětmi do ZOO,“ říká jedna z respondentek.

Na co se nejvíce těšíte až opět otevřou všechny obchody a služby?

„Pandemie znamenala pro řadu lidí nucené přerušení obživy a to především těch, co pracují ve službách. Do náročné doby přičtěme také stres z nového nastavení práce a starost o zdraví rodiny. Čas strávený v práci má přitom pozitivní vliv na psychiku. Vidina toho, že se díky vakcinaci blýská na lepší časy, je naším světlem na konci tunelu,“ dodává psycholožka Kateřina Brikciová.

O společnosti Provident

Společnost Provident Financial s.r.o. působí na českém trhu již 24 let a od vstupu na trh poskytla úvěr už miliónu klientů. Za transparentních podmínek nabízí hotovostní i bezhotovostní půjčky, které jsou bezúčelové, bez ručitele a bez skrytých poplatků. V České republice zajišťuje zázemí společnosti 400 zaměstnanců a na 800 obchodních zástupců. Provident je členem České leasingové a finanční asociace, patronem Britské obchodní komory a díky své odpovědné péči o zaměstnance a pracovní podmínky je opakovaným držitelem evropského ocenění Top Employer a signatářem Charty diversity.

Mezinárodní skupina International Personal Finance (IPF), mateřská společnost českého Providentu, vznikla v roce 2007 oddělením od britské společnosti Provident Financial plc. Ta působí ve Velké Británii již od roku 1880. IPF pod obchodním označením Provident v současnosti působí v 11 zemích světa: v České republice, Polsku, Maďarsku, Rumunsku, Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Finsku, Španělsku, Austrálii a v Mexiku. Prostřednictvím své sítě 16 700 obchodních zástupců poskytuje služby 1,7 milionům zákazníků a zaměstnává skoro 7 000 lidí. IPF je kotována na londýnské burze cenných papírů od svého vzniku (IPF.L).