Zabezpečení

Jak vás chráníme

V Providentu se snažíme zabezpečit vaše zkušenosti online co možná nejvíce. Když podáváte žádost, vyskytnete se v zabezpečené a zakódované oblasti, což poznáte dle znaku „https://" před URL adresou.  Zákazníci, kteří užívají novější prohlížeče (např. Microsoft® Internet Explorer 7 nebo Mozilla Firefox® 3) uvidí visací zámek vedle pole pro zadání URL adresy nebo přímo na poli.

Pokud vás nebudeme kontaktovat e-mailem, nebudeme po vás nikdy vyžadovat zadání nebo potvrzení detailů k zabezpečení. Pokud si nejste jisti zdrojem e-mailu, který obdržíte, nedoporučuje se klikat na jakékoli odkazy nebo otevírat přílohy, které jsou součástí e-mailu.


Jak se zabezpečit

Dobrá zpráva je, že existují poměrně jednoduché způsoby, jak se můžete sami chránit online.   


Hesla

Nikdy nedávejte detaily vašeho hesla nikomu dalšímu, s výjimkou poskytnutí jednotlivých písmen hesla své bance přes telefon. Banka po vás nikdy nebude vyžadovat celé heslo, kromě případů, kdy se budete přihlašovat do systému v zabezpečené oblasti jejich webových stránek nebo při nastavování či opětovném nastavování zabezpečení přes telefon. 


Aktualizace software  

Abyste zajistili zabezpečení svého počítače, je velmi důležité, abyste si stáhli nejnovější softwarové aktualizace nabízené vaším softwarovým poskytovatelem. Aktualizovat počítač není nic složitého.


Antiviry a antispyware

Ujistěte se, že je váš počítač zabezpečen proti virům a proti spyware a nainstalujte si ochranný software. Měli byste se také ujistit, že jsou vaše produkty nastaveny tak, aby aktivně prohlížely složky při jejich zpřístupnění.        

Je důležité pravidelně stahovat nejnovější verze, aby jste je všechny měli aktuální. Jestliže vaše produkty podporují automatickou aktualizaci, doporučujeme nastavení automatické kontroly aktualizací při každém připojení na internet.   


Firewall 

Firewall je část softwaru, která blokuje nevyžádané propojení mezi vašim počítačem a internetem. Doporučujeme používat firewall , aby jste snížili pravděpodobnost neoprávněného přístupu na váš počítač přes internet. Jakmile je firewall nastaven, nevyžaduje velkou pozornost a ve většině případů obsahuje instrukce popsané krok za krokem.

Firewall software je zabudován do systémů jako je Microsoft Windows XP nebo je možné zakoupit samostatný firewall software u maloobchodních prodejců. Některé širokopásmové služby již zahrnují funkcionalitu firewall , společně se službou přístupu uživatele - pokud si tímto nejste jistí, kontaktujte svého poskytovatele služeb. Pokud používáte firewall software, pravidelně jej aktualizujte.      


Veřejné nebo sdílené počítače

Pokud musíte kontrolovat své účty z jiného počítače, ujistěte se, že má tento počítač nainstalovány nejnovější antiviry, softwarové aktualizace a firewall . Nedoporučujeme používat veřejně dostupné počítače (např. v internetových kavárnách, knihovnách nebo na vysokých školách) ke kontrole svých účtů, protože nemáte záruku, že jsou zabezpečené a je velká pravděpodobnost, že vám někdo může koukat přes rameno.      


Podezřelé e-maily - 'phishing'

Phishing (čtěte 'fišing') je zasílání e-mailů nebo vytváření webových stránek zločinci, jejichž cílem je zpronevěra osobních informací např. jmen, e-mailových adres, hesel, bankovních účtů a detailů z kreditních karet.  

Podvodníci pravděpodobně nepoužijí vaše jméno

Buďte obezřetní u e-mailů, které jsou adresovány „Vážený zákazníku" nebo používají jiné neznámé oslovení. Pokud vám zašleme e-mail, ve většině případech vás oslovíme vašim jménem, podvodníci toto pravděpodobně neví. 


Phishing e-maily mohou obsahovat pravopisné chyby nebo neobvyklý jazyk

Dávejte si pozor na pravopisné chyby, chybějící slova, neobvyklou skladbu vět nebo neformální jazyk. Pokud se vám e-mail nezdá, nedůvěřujte mu.  


Dávejte si pozor na e-maily, které po vás vyžadují ověření vašich osobních údajů

Podvodné e-maily po vás můžou vyžadovat, abyste se přihlásili do systému k potvrzení detailů o vašem účtu nebo abyste si přečetli nějakou důležitou informaci. Banky po vás nikdy nebudou vyžadovat, abyste na webové stránky zadávali úplné detaily o svém účtu, heslu nebo PIN. 


Phishing webové stránky - zkontrolujte adresu

Podvodné webové stránky často používají adresy (známé také jako URL), které jsou velmi podobné legálním webovým adresám. Dávejte si pozor na jemné rozdíly. 


'https'

Pokud uvidíte „https" před adresou webové stránky ve vyhledavači, znamená to, že se nacházíte na bezpečné webové stránce. Spojení s webovou stránkou je zašifrované a tak pomáhá zabezpečovat vaše osobní údaje.