04/07/2017

Domácí mazlíček: jak udržet domácnost v čistotě

Udržet domácnost čistou i s domácími mazlíčky může být náročné časově i finančně. Vyzkoušejte následující rady na úklid za pár korun.

Domácí mazlíček přináší mnoho radosti i starosti. Zejména chlupatí miláčci nás úklidem zaměstnávají každý den. Naučme se pár ověřených tipů, jak udržet naše bydlení v čistotě i tehdy, když ho sdílíme s domácími mazlíčky. Navíc levně a efektivně.

 

  Srst na kobercích a pohovce

Srst v kobercích a na pohovce zná každý majitel psích a kočičích mazlíčků. Ovšem návštěva, která od vás odejde obalena srstí, by nadšením jásat nemusela. Hlavně ta s alergií :) I proto je potřeba udržovat domácnost v čistotě. Alternativou pro různé lepivé válečky jsou obyčejné gumové rukavice.

Ty si nasaďte, otřete dlaně o sebe, aby se nabily statickou energií, a pak už stačí srst snadno na rukavice nalepit. Až bude plná, opláchněte rukavice ve vodě a chomáče chlupů hoďte do koše.

 

  Loužičky po mazlíčcích

Takové koťátko nebo štěňátko je domácí mazlíček k zamilování vždy. Ovšem i od takových domácích mazlíčků dokáže loužička na podlaze nebo na nábytku potrápit. Zapáchá totiž stejně jako každá jiná loužička.

Už v jednom z předchozích blogů jsme se naučili, že ocet, soda bikarbóna a další ingredience dokonale pomáhají při levném a efektivním úklidu. Platí to i nyní. Smíchejte jeden hrnek bílého octu se dvěma hrnky teplé vody, přidejte čtyři čajové lžičky sody bikarbóny a promíchejte. Mokrý nábytek tak důkladně vyčistíte za pár korun. Po pěti minutách to zkuste ještě jednou a nechte zaschnout.

Pro odstranění zápachu loužičky přidejte ještě šálek jablečného octu.

 

    Už žádné chlupy v jídle!

Najít vlas či chlup v jídle není zrovna objev, za který bychom byli rádi. O to hůře, je-li od někoho cizího. A zejména majitelé zvědavých kočičích průzkumnic asi potvrdí, že držet kočku z kuchyně není snadné.

Vyzkoušejte tip, který by měl vaši kočku držet dál od ploch, kde vaříte. Stačí na kuchyňskou desku a stůl rozložit hliníkovou folii, kterou běžně v kuchyni používáme. Kočkám se na takovém povrchu bude tak špatně chodit, že tam raději chodit nebudou, než aby se dobrovolně nechaly ztrapňovat od svých zákeřných majitelů.

 

   Využijte sílu levandule!

Levandule má uklidňující účinky nejen na člověka, ale prý i na domácí mazlíčky. Navíc zabraňuje zápachům, odhání klíšťata a vaše chlupaté miláčky od míst, kam nechcete, aby lezli. Protože co voní nám, nemusí vždy vonět i čtyřnohým miláčkům.

Kapka levandule za krk vašeho miláčka bude skvělým parfémem, a pokud máte doma velkého smraďocha, vezměte si na pomoc rovnou rozprašovač, kde levanduli smícháte s vodou, a provoníte tak celou místnost :)

 

    Petrželová pusa

Pusinka od psího miláčka je radost jen do chvíle, kdy zrovna neměl plnou misku granulí. V takovém případě se doporučuje nasekat petrželku do jídla a psí dech bude rázem jako z reklamy! Prostě domácí mazlíček k zulíbání.

 

    Citron proti hrabání

Také se váš pejsek snaží prokopat tunel k sousedům nebo hledá zakopaný poklad na vaší upravené zahrádce? Pak jednoduše umístěte kúru z citrusu na jeho oblíbené hrabací místo a uvidíte, že si najde jiný koníček.

 

    Poškrábaný nábytek

Většina škrábanců na nábytku od vašich domácích mazlíčku není příliš hluboká, takže k jejich zakrytí by mohl stačit následující recept. Smíchejte ¾ šálku oleje a ¼ šálku octu. Do roztoku namočte hadřík a potřete tak poškrábanou oblast. Kouzelnou levandulí pak miláčky od poškrábaných míst zkuste udržet, aby to už neopakovali.

 

Máte i vy nějaký zaručený recept, jak udržet domácnost v čistotě i s domácími mazlíčky? Podělte se o ně v komentářích.

Autor článku Jan Molina