Vstup do rodičovství představuje pro každou rodinu významnou životní etapu. Přináší s sebou krásné okamžiky, ale také nové finanční výzvy. Státní podpora v podobě rodičovského příspěvku vám může pomoci zkrotit výdaje, které souvisí s péčí o malé miminko, abyste se s novou rolí sžili snadněji.
Co je to rodičovský příspěvek neboli rodičák?
Rodičovský příspěvek patří mezi jednu z dávek státní sociální podpory, na kterou mají nárok rodiny pečující o nejmladší dítě v rodině. Jde o pravidelnou měsíční částku, která by měla alespoň částečně kompenzovat snížené příjmy rodiče (nejčastěji matky), který se plně věnuje péči o potomka.
Lidově se rodičovskému příspěvku říká také rodičák.
Nepleťte si rodičák vs. mateřskou
Rodičovský příspěvek opravdu není to samé jako peněžitá pomoc v mateřství (mateřská). Na rodičovský příspěvek máte nárok automaticky, ale abyste mohli získat mateřskou, musíte si platit (v případě HPP jej za vás odvádí zaměstnavatel) nemocenské pojištění.
Mateřská kompenzuje ztrátu příjmu v čase okolo porodu, zatímco rodičák slouží k dlouhodobé podpoře rodiny pečující o dítě – i pro rodiče, kteří před porodem nepracovali. Rodičák obvykle navazuje na mateřskou. Pokud ale nemáte na mateřskou nárok, může vám stát vyplácet rodičovský příspěvek už po narození dítěte.
Jaká je výše rodičovského příspěvku?
Celková částka rodičovského příspěvku je pro všechny žadatele stejná:
- 350 000 Kč na jedno dítě.
- 525 000 Kč na vícerčata (dvojčata, trojčata atd.).
Tuto celkovou částku vám Úřad práce ČR posílá v měsíčních splátkách, jejichž výši si můžete do určité míry sami zvolit. Výše měsíčního příspěvku se pak odvíjí od toho, na jak dlouho plánujete rodičovskou pobírat. A také můžete maximálně pobírat 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu při narození dítěte. Spočítejte si výši rodičáku na kalkulačce rodičovského příspěvku.
Kdo má nárok na rodičovský příspěvek?
Rodičovský příspěvek představuje univerzální finanční podporu bez ohledu na výši vašeho platu. Dostanou jej i lidé pracující na živnosti, studentky, i ti, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní. Existují ale kritéria, která musíte pro nárok na rodičovský příspěvek splnit. Na rodičák máte nárok v případě, že:
- Pečujete celodenně o nejmladší dítě.
- Máte trvalý pobyt v ČR (i dítě, o které pečuje).
- Věk dítěte: Příspěvek se vyplácí maximálně do 4 let věku dítěte nebo do vyčerpání celkové stanovené částky.
- Omezená docházka do předškolního zařízení: Dítě mladší 2 let může navštěvovat jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení maximálně 92 hodin měsíčně. Pro děti starší 2 let toto omezení neplatí.
Myslete na to, že rodičák chodí za každý měsíc vždy zpětně – za červen tak dostanete příspěvek v červenci. Na to byste měli myslet v rámci vašeho rodinného rozpočtu. Finančně vám vypomohou i další příspěvky na děti, o kterých píšeme v článku Příspěvky na děti.
Jak a kde podat žádost o rodičovský příspěvek
Žádost o rodičovský příspěvek podáte na Úřadu práce České republiky. Můžete jej podat už 3 měsíce před koncem vaší mateřské. Přitom platí, že pokud pobíráte ještě mateřskou, měli byste spolu se žádostí přinést také potvrzení ze správy sociálního zabezpečení, která mateřskou vyplácí.
Pokud si ale o rodičák zažádáte později, nic se neděje – zákon umožňuje o něj zažádat i zpětně.
Co všechno k žádosti o rodičovský příspěvek potřebujete:
- Průkaz totožnosti: Občanský průkaz žadatele (a případně druhého rodiče, pokud je relevantní pro doložení příjmů).
- Rodný list dítěte: Originál nebo ověřená kopie rodného listu dítěte (případně dětí u vícerčat).
- Vyplněný formulář Žádost o rodičovský příspěvek.
- Potvrzení o denním vyměřovacím základu. Tento dokument potřebujete, pokud jste pobírali mateřskou. Vystaví vám jej příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) nebo zaměstnavatel. Slouží k určení maximální možné měsíční výše rodičovského příspěvku. Pokud jste na PPM nárok neměli, tento dokument nepředkládáte.
- Potvrzení o návštěvě předškolního zařízení: Pokud dítě mladší 2 let navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo obdobné zařízení, musíte doložit potvrzení o rozsahu docházky.
- Číslo bankovního účtu: Kam vám bude úřad příspěvek posílat.
Žádost následně můžete podat několika způsoby:
- Osobně na odpovídající pobočce úřadu práce, pod který spadáte (podle místa bydliště)
- Poštou na adresu příslušného kontaktního pracoviště
- Elektronicky (e-mailem, pokud máte zaručený elektronický podpis.)
- Datovou schránkou do datové schránky příslušného pracoviště
- Online pomocí Jendy (klientská zóna Ministerstva práce a sociálních věcí)
Nejjednodušším způsobem je online prostřednictvím Jendy, díky kterému vyřešíte vše z pohodlí domova, aniž byste museli s miminkem někam chodit. Zároveň si v něm můžete také rodičovský příspěvek následně spravovat po celou dobu trvání. Výši příspěvku si můžete měnit co 3 měsíce.
Během rodičovské dovolené není omezena výše přivýdělku. Výše vašeho příjmu ani neovlivňuje výši měsíční částky rodičáku. Můžete si tak během rodičovské příležitostně přivydělávat – pokud vám to vaše miminko „dovolí" a máte okolo sebe ochotné rodinné příslušníky, kteří mohou dítě hlídat.
Změny, které byste měli vždy hlásit
Myslete na to, že je vaší povinností nahlásit Úřadu práce změny, které mohou mít vliv na nárok nebo výší rodičovského příspěvku. Mezi takové změny patří například:
- Návrat do zaměstnání (pokud ovlivňuje vaši péči o dítě)
- Změna rozsahu docházky dítěte do předškolního zařízení
- Narození dalšího dítěte – při narození druhého dítěte před vyčerpáním celého příspěvku na dítě první, můžete požádat o jednorázové vyplacení zbývající částky.
- Změna trvalého pobytu
TIP: Kromě rodičáku máte nárok také na další přídavky. Více jsme se rozepsali v článku Přídavky na dítě krok za krokem.