blog

Jak rozjet OSVČ v roce 2021: Zálohy na sociální a zdravotní pojištění, daně atd.

Provident
28 06 2021 09:00

Přemýšlíte o založení živnosti? Pojďte se podívat, co vás čeká v prvním roce – od vyplnění důležitých formulářů přes platby za sociální a zdravotní pojištění až po rizika, která s sebou podnikání formou OSVČ přináší.

První krok: Jednotný registrační formulář

Lidé, kteří se rozhodnou rozloučit se s rolí zaměstnance, většinou začínají jako OSVČ. Tato forma podnikání je nenáročná na rozjezd – získání oprávnění k činnosti je formalita, stejně tak i nastavení daní a dalších poplatků (pozor, jejich výše záleží na konkrétní profesi).

Kdo je OSVČ?

Jde o tzv. fyzickou osobu, která své příjmy čerpá z podnikání nebo jiné samostatně výdělečné činnosti (nebo o osobu, která na výkonu této činnosti spolupracuje a lze na ni rozdělovat příjmy z této činnosti). OSVČ jsou například živnostníci, samostatní zemědělci, umělci, soudní znalci a podobně.

První kroky budoucích osob samostatně výdělečně činných obvykle vedou na živnostenský úřad, kde je třeba vyplnit tzv. Jednotný registrační formulář. Jeho vyplněním a podáním vyřídíte vše potřebné: zahájení živnosti, registraci k dani z příjmu i oznámení zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení.

Na živnostenském úřadě můžete provést i další úkony nezbytné k vykonávání činnosti, pro kterou jste se rozhodli (třeba registraci k silniční dani, DPH nebo hlášení volného pracovního místa).

Jde rozjet OSVČ i bez Jednotného registračního formuláře?

Jde. Celý proces je však mnohem složitější, protože je potřeba se zvlášť přihlásit příslušným úřadům a pojišťovně. Na finanční úřad se musíte přihlásit nejpozději do 15 dnů ode dne, kdy jste začali s vykonáváním samostatné činnosti, nebo kdy jste za tuto činnost přijali první odměnu. Registraci k zdravotnímu a sociálnímu pojištění pak proveďte nejpozději do 8 dnů.

Pozor na rizika, která živnost přináší

Aby to ale nebylo tak jednoduché, má podnikání formou OSVČ háček, se kterým by měl počítat každý začínající živnostník. Za škody a závazky vzniklé vaším podnikáním ručíte vy osobně, což se může dotknout i soukromého majetku vaší rodiny. Na začátku je proto vždy dobré všechna rizika zvážit a podniknout kroky k jejich minimalizaci. Anebo si naplánovat scénář, kterého se budete jako živnostník držet v horších časech.

V některých oborech je riziko malé. V jiných – kde se točí velké peníze – může mít chyba, nedbalost nebo opomenutí uhrazení některého z poplatků vážné následky. Ideální proto je si jednou za čas do kalendáře zanést všechna důležitá data, která OSVČ nesmí opomenout, včetně přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za uplynulý rok.

OSVČ 2021

TIP: Při podnikání formou s. r. o. (společnosti s ručením omezeným) můžete riziko přenést přímo na firmu a ručit pouze do výše nesplaceného základního kapitálu. Když se něco stane, věřitelé nebo poškození pak nemohou vymáhat škody přímo po vás ani dalších společnících, a váš osobní majetek tedy není podnikáním ohrožen.

Sociální a zdravotní pojištění OSVČ v roce 2021

A jaké budou vaše výdaje v prvním roce podnikání? Týkat se vás budou 3 povinné platby: odvody na sociální pojištění a zdravotní pojištění formou záloh plus daň z příjmu. Tak jako každý rok, i letos oproti předchozímu roku vzrostly minimální měsíční zálohy na sociálním i zdravotním pojištění.

  • Minimální záloha na sociální pojištění: 2 588 Kč měsíčně (v roce 2020 to bylo 2 544 Kč). Pokud budete mít živnost jako vedlejší činnost, můžete si za rok 2021 vydělat až 85 058 Kč, aniž byste museli odvádět peníze na sociální pojištění.
  • Minimální záloha na zdravotním pojištění: 2 393 Kč měsíčně (v roce 2020 to bylo 2 352 Kč). Při vedlejší činnosti se v prvním roce výdělečné činnosti zálohy na zdravotní pojištění neodvádí.
  • Daň z příjmu pro OSVČ: 15 % ze základu daně. Její výše se vypočítává při podávání daňového přiznání, a to z příjmů, které ponížíte o výdaje (např. formou výdajového paušálu) a nezdanitelné položky. Z takto vypočítané daně navíc odečtete daňové slevy a zvýhodnění.
  Minimální záloha (měsíčně) Od kdy (se) platí
Zdravotní pojištění   2 393 Kč  Od 1. 1. 2021
 Sociální pojištění  2 588 Kč  Po podání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2021

Daň z příjmu: Do obratu milionu ročně stačí paušál

Když se stavíte na vlastní nohy a vejdete se s příjmy do obratu 1 milion ročně (tedy plus minus 83 000 Kč měsíčně), máte od letoška možnost si zjednodušit všechno papírování. Stačí se přihlásit na stránkách finanční správy do systému paušální daně.

Co se změní? Odpadne vám posílání záloh, podávání daňového přiznání a přehledů zdravotní pojišťovně a OSSZ. Místo toho jen měsíčně platíte jedinou platbu: paušální daň 5 469 Kč. Její součástí je jak zdravotní a sociální pojištění, tak daň z příjmu. Tedy všechno, co jako OSVČ musíte povinně odvádět.

Ale pozor, paušální daň není výhodná pro všechny. Nevyplatí se, pokud si např. uplatňujete daňové zvýhodnění na děti a slevu na manžela/manželku. „Kupecké počty“ také ukazují, že paušální daň je vyšší než součet minimálních záloh (v roce 2021 o 5 856 Kč ročně). Na druhou stranu, pokud byste jinak museli platit vysokou daň z příjmů, paušální daň je pro vás jako dělaná – více zjistíte v online kalkulačce na stránkách ministerstva financí.

Stabilní příjem při podnikání: Kdy jej očekávat?

Stabilní příjem bez velkých propadů, to je cíl většiny začínajících živnostníků. Ale po jaké době s ním lze počítat? Samozřejmě je to individuální, třeba podle bank, které hodnotí u živnostníků schopnost splácet hypotéky, to bývá zhruba po prvním roce podnikání. Proto také většinou chtějí údaje o příjmech za posledních 12 měsíců.

Máte na začátku problém s příjmy? Nebojte se požádat o pomoc

V začátcích může se stabilním příjmem počítat jen málokterý podnikatel. Jedním z řešení je půjčka Provident na účet či v hotovosti, kterou u nás můžete čerpat klidně i pro potřeby rozjezdu živnosti. Za podnikateli rádi přijedeme až na provozovnu, takže nemusíte ztrácet čas se zdlouhavým vyřizováním. Jednoduše se nám ozvěte, společně si poradíme.