24/06/2019

Levná dovolená u moře 2019: Víte, kdy a kam vyrazit?

Přesvědčte se, že dovolená u moře nemusí stát desetitisíce. Připravili jsme pro vás několik tipů, které vám pomohou ušetřit bez hlídání každé koruny.


Nejlevnější dovolená u moře?
Vyrazte po vlastní ose


Nejlevnější variantou vůbec většinou bývá dovolená na pláži v kempu. Ta má bezpochyby své kouzlo. Pokud byste ale uvítali větší pohodlí za jen o trochu vyšší cenu, je nutné vynechat cestovku a zapátrat po ubytování na vlastní pěst. Nejen v okolí přímořských letovisek, ale i v mnoha vesnicích a městech podle pobřeží najdete desítky privátů a apartmánů. Některé z nich jsou součástí rodinných domů, ve kterých žijí místní (například obývají přízemí a pro hosty mají vyčleněné první a druhé patro), jiné fungují jako samostatné rodinné domy nebo chatičky. Je jen na vás, jestli budete takové ubytování hledat přes weby určené k rezervaci, jako je třeba booking.com, pojedete takzvaně na blind nebo si přes katalogy cestovek vytipujete nejvhodnější lokace a místo kontaktujete napřímo sami.


Levná dovolená: Pozdější termín uleví kapse i nervům


Pokud svou dovolenou nemusíte nutně čerpat v červenci či srpnu, vyplatí se vyčkat. Mimo hlavní sezónu – tedy letní prázdniny – vás vyjde ubytování i o více než třetinu levněji. A kromě toho se nebudete muset prát o pěkné místo na pláži nebo se tlačit v davech na promenádách u pobřeží. V případě, že se rozhodnete jet na vlastní pěst, nemusíte v tomto období řešit ubytování předem. Většinou postačí si vyhlédnout lokalitu a připravit se na to, že první dopoledne v cílové destinaci strávíte prohlídkami volných apartmánů. Nemusíte se tím vůbec stresovat. Většinou narazíte na tolik prázdných a zároveň pěkných míst, že budete muset vybírat.

TIP:

Rozhodně zvolte ubytování, jehož součástí je (alespoň malá) kuchyň. Tím během týdenního pobytu ušetříte několik tisíc. Zásoby si s sebou vozit nemusíte. Místo toho si – třeba v období poledních veder – udělejte nákup v místním supermarketu. Rozhodně také nevynechejte návštěvu místního trhu. Ochutnáte výborné ovoce i čerstvé místní pečivo za super cenu.

Na kolik vás vyjde nákup v Chorvatsku?


V supermarketu nebo discontu, například v obchodech sítě KONZUM, najdete ty samé potraviny jako u nás. Radost vám jistě udělá nabídka rozšířená o mořské plody. Pojďme se podívat na ceny, které jsou velmi podobné těm v České republice. (Stejně jako u nás se ceny mohou mírně lišit podle řetězce, ve kterém se rozhodnete nakoupit.)

Bageta 16 Kč 4,5 kuna Rajčata 28 Kč/Kg 8 kuna/Kg
Máslo 45 Kč 13 kuna Vejce 42 Kč/10ks 12 kuna/10ks
Kuřecí prsa 87 Kč/Kg 25 kuna/Kg Pomerančový džus 35 Kč/litr 10 kuna/litr
Pstruh 125 Kč/Kg 36 kuna/Kg Pivo (Karlovačko) 38 Kč/litr 11 kuna/litr
Broskve 37 Kč/Kg 10 kuna/Kg Balená voda 7 Kč/litr 2 kuna/litr


Kam vyrazit?


V září bývá počasí stále pěkné na jihu Chorvatska a Itálie, v Černé Hoře, divoké a turisty dosud tolik neobjevené Albánii či v Řecku. Mezi nejlevnější pobyty patří také ty v Bulharsku – tady se ale vyplatí dovolenou neodkládat na konec měsíce. Zářiová dovolená se jistě zalíbí rodinám s malými dětmi, starším lidem, kteří nevyhledávají živé a hlučné resorty, i všem ostatním, kteří si libují v příjemných teplotách těsně pod třicítkou. Příjemným bonusem bude ještě pořád příjemně vyhřáté moře.

Věděli jste, že s Providentem můžete tohle léto vyhrát až 100 000 Kč na dovolenou nebo zájezd podle svých představ? Stačí se registrovat na našich webových stránkách a vyplnit soutěžní kód, který dostanete při uzavření smlouvy.


Jednodenní koupání u moře: Když dovolené není nazbyt


Nemáte dost času a dovolené na týdenní nebo čtrnáctidenní pobyt? Ani tak si odpočinek u moře nemusíte v létě odepřít. Spousta cestovních kanceláří nabízí jednodenní nebo víkendové koupání u moře. Nejčastěji v Itálii nebo Chorvatsku. Jak vypadá takový zájezd? Z předem smluveného místa se odjíždí většinou v pátek navečer. V sobotu ráno jste na pláži. Písek, opalování, koupání nebo nákupy si můžete užívat celý den. V podvečer pak opět vyrazíte zpět. V neděli dopoledne budete doma, a tak si stihnete i odpočinout po delší cestě autobusem.


K moři na sever? Levné ubytování a písečné pláže nabídne i Polsko


Když se řekne dovolená u moře, většina lidí si automaticky vybaví cestu na jih. Přitom krásné počasí, jemný písek a příjemné pláže najdete i u našich sousedů v Polsku. Kromě toho, že dovolená vás tu vyjde jen o něco málo dráž než v tuzemsku, jistě potěší i dojezdová vzdálenost. Například k plážím za Štětínem se z Prahy dostanete už za necelých 6 hodin. K plážím okolo historického města Gdaňsk autem pak dorazíte za 8 až 9 hodin. Ani v jedné oblasti se rozhodně nudit nebudete. Kromě pohádkového koupání tu čeká i spousta památek a zajímavých míst. Třeba právě Gdaňsk se svou nezaměnitelnou, téměř skandinávskou architekturou a starým přístavem nebo Malbork – největší gotická stavba na světě. V okolí Štětína na vás čekají gotické kostely, bílé písčité pláže a úžasné pohyblivé duny.

Vlakem k moři – pohodlně, rychle a levněji než autobusem

Cestování vlakem funguje velmi podobně jako cestování letadlem. Čím více dopředu si jízdenky pořídíte, tím levněji vás cesta vyjde. Velmi málo lidí však přemýšlí o nákupu jízdenky na vlak předem, a tak při nákupu v den odjezdu většinou narazí na nejvyšší možnou cenu. I kvůli tomu se mezi lidmi říká, že cestování vlakem na dlouhé tratě je příliš drahé. Pokud si však jízdenku zamluvíte včas, může být oproti „last minute“ ceně i více než desetkrát levnější. Takových jízdenek je však omezený počet. Proto se vyplatí neotálet. Vlakem se pohodlně dostanete mj. do Polska, Chorvatska či Itálie.

Kdy vyrazit vlakem? Když nemáte k dispozici auto, dlouhá jízda v autobuse vám nedělá dobře nebo když s sebou máte malé děti, kterým díky volnosti ve vlaku (možnost se během cesty proběhnout a hrát si) dlouhé cestování uteče rychleji.


Dáváte přednost exotice? Podívejte se na pár tipů na levné cestování v Asii a zjistěte, kde vás den dovolené vyjde levněji než v oblíbeném Chorvatsku.