15/12/2017

24 pravidel, díky kterým zapomenete na předvánoční stres title

Znáte předvánoční stres? Výzkumy říkají, že pouze 18 % lidí nechává řešení Vánoc až na prosinec. Všichni ale víme, že odkládání věcí až na poslední chvíli není to, co bychom na sebe dobrovolně prozrazovali v nějakých výzkumech, že? Pokud ale čistě náhodou patříte mezi ty, které předvánoční shon teprve čeká, máme pro vás pár tipů.

Tentokrát se nezaměříme tolik na šetření financí, jako spíše na šetření nervů. Pamatujete, jak maminka často při nejrůznějších příležitostech opakovala: „Nervy mám jen jedny!“? Tak tohle je přesně ten důvod. Navíc Vánoce jsou svátky klidu, mírů, pohody a podobných věcí, že? Prostě čas k nezaplacení.

 

Jak na předvánoční stres

Což znamená, že každá rada, jak se vyhnout předvánočnímu stresu, je rada nad zlato. Nakupování dárků je kapitola sama pro sebe, nicméně základem úspěchu je mít předem sepsané úkoly v kalendáři.

Následující seznam aktivit by tedy měl pomoci všem, kteří nechali Vánoce na poslední chvíli. Protože ruku na srdce, týden před Vánocemi se dá už jistě nazvat poslední chvílí 🙂

 

  Týden před Vánocemi

 1. K navození vánoční pohody vždy pomůže začít si zdobit bydlení. Nutně to nemusí být už stromeček, každá vánoční dekorace potěší a zažene předvánoční stres. Takže důrazně doporučujeme, pokud jste již nezačali, vrhněte se večer na zdobení obýváku.
 2. Zkontrolujte pozvánky na vánoční večírky! Dobré jídlo vždy potěší a punč je zárukou dobré nálady.
 3. Zkontrolujte, že doma máte dostatek skleniček, talířů, židlí a samozřejmě zásobu jídla a pití.
 4. Odešlete rychle všechna tištěná přání a dárky, které budete doručovat poštou.
 5. Máte připraveny všechny stolní hry, vánoční filmy a jinou zábavu na večírky u vás doma? Ne? Tak utíkejte vše dokoupit.
 6. Vytvořte si hudební playlist, který využijete během předchozího bodu.
 7. Ukliďte si v lednici, ať se vám tam vejde jídlo pro hosty a rodinu. Poté nebudete vědět, kam dřív skočit, takže na uklízení lednice nebude čas. A málo času = předvánoční stres. To nechceme!
 8. Poslední nákupy dárků on-line čekají! Vy už moc dlouho nečekejte a hlavně si ověřte dobu dodání. Volte tedy hlavně ty obchody, kde si zboží můžete vyzvednout i osobně a určitě neplaťte převodem z účtu, protože taková platba vám odeslání dárku zdrží.

 

Tři dny před Vánocemi

 1. Jak jste na tom s dárky? Zmíněná poslední chvíle už je tak poslední, jak je to jen možné. Takže obrňte své nervy proti velkým frontám a své tělo proti nárazům nákupních košíků, a vyrazte do obchodů.
 2. Hlavně žádný předvánoční stres. Koneckonců všichni ti nervózně vypadající lidé jsou vlastně jen podobní „odkladači na později“ jako vy. Takže vlastně přátelé. A spousta přátel kolem = pohoda, ne stres, že? Snadné 🙂
 3. Kapr! Ano, jasně, nezapomeňte koupit kapra. Případně tedy jinou dobrotu, pokud nejste fanouškem tradičního kapra plného kostí.
 4. Pošlete elektronická přání k Vánocům. Nějaké vtipné animace nebo osobní fotky jistě potěší nejvíce. Babičky vynechejte, ty si to stejně otevřou, až když k nim přijdete na návštěvu a stejně jako při každé návštěvě, jim ukážete, jak se otvírají e-maily.
 5. Nakupte zbylé potraviny, které potřebujete čerstvé. Nezapomeňte, obchody budou zavřené.
 6. Připravte si podrobný plán na štědrovečerní večeři. Zejména pokud máte děti, je příprava důležitá. Večer musí přece být nezapomenutelný.
 7. Předvánoční úklid. O tom jsme si psali v nedávném článku, takže přečíst a poté rychle uklidit.
 8. Kupte nejkrásnější stromeček, jaký najdete.

 

         Štědrý den nastal

 1. Zkontrolujte, v kolik dorazí hosté. Věty jako: „Jé, ty už jsi tady?!“ asi úplně hosty nepotěší.
 2. Připravte si jídla, která potřebují vychladnout, ztuhnout apod. Navíc si ušetříte čas později a dostatek času = žádný předvánoční stres. Vlastně už vánoční.
 3. Zkontrolujte, zda má Ježíšek dost místa pod stromečkem. Nechcete, aby si něco odnesl zpět, že ne?
 4. Připravte si potřeby na vánoční tradice, bez nich to nepůjde.
 5. Zvoneček zvoní? Výborně, nechte si ho při ruce.
 6. Vytáhněte si ten plánek štědrovečerní večeře, který jste dělali v 6. bodě předchozí části, za chvíli se bude hodit.
 7. A je hotovo! Připravte nabité foťáky a kamery, oslavy začínají!
 8. Buďte šťastní tento den i všechny následující! Zasloužíte si to 🙂

 

Autor článku Jan Molina