Používáme cookies, abychom Vám zajistili veškeré pohodlí na našich stránkách. V případě, že budete dále pokračovat bez provedení změn ve Vašem nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s přijímáním cookies na těchto stránkách. Pokud chcete své nastavení změnit, můžete tak učinit kdykoli tady. Přečtěte si víc

24 pravidel, díky kterým zapomenete na předvánoční stres title

Znáte předvánoční stres? Výzkumy říkají, že pouze 18 % lidí nechává řešení Vánoc až na prosinec. Všichni ale víme, že odkládání věcí až na poslední chvíli není to, co bychom na sebe dobrovolně prozrazovali v nějakých výzkumech, že? Pokud ale čistě náhodou patříte mezi ty, které předvánoční shon teprve čeká, máme pro vás pár tipů.

Tentokrát se nezaměříme tolik na šetření financí, jako spíše na šetření nervů. Pamatujete, jak maminka často při nejrůznějších příležitostech opakovala: „Nervy mám jen jedny!“? Tak tohle je přesně ten důvod. Navíc Vánoce jsou svátky klidu, mírů, pohody a podobných věcí, že? Prostě čas k nezaplacení.

 

Jak na předvánoční stres

Což znamená, že každá rada, jak se vyhnout předvánočnímu stresu, je rada nad zlato. Nakupování dárků je kapitola sama pro sebe, nicméně základem úspěchu je mít předem sepsané úkoly v kalendáři.

Následující seznam aktivit by tedy měl pomoci všem, kteří nechali Vánoce na poslední chvíli. Protože ruku na srdce, týden před Vánocemi se dá už jistě nazvat poslední chvílí 🙂

 

  Týden před Vánocemi

 1. K navození vánoční pohody vždy pomůže začít si zdobit bydlení. Nutně to nemusí být už stromeček, každá vánoční dekorace potěší a zažene předvánoční stres. Takže důrazně doporučujeme, pokud jste již nezačali, vrhněte se večer na zdobení obýváku.
 2. Zkontrolujte pozvánky na vánoční večírky! Dobré jídlo vždy potěší a punč je zárukou dobré nálady.
 3. Zkontrolujte, že doma máte dostatek skleniček, talířů, židlí a samozřejmě zásobu jídla a pití.
 4. Odešlete rychle všechna tištěná přání a dárky, které budete doručovat poštou.
 5. Máte připraveny všechny stolní hry, vánoční filmy a jinou zábavu na večírky u vás doma? Ne? Tak utíkejte vše dokoupit.
 6. Vytvořte si hudební playlist, který využijete během předchozího bodu.
 7. Ukliďte si v lednici, ať se vám tam vejde jídlo pro hosty a rodinu. Poté nebudete vědět, kam dřív skočit, takže na uklízení lednice nebude čas. A málo času = předvánoční stres. To nechceme!
 8. Poslední nákupy dárků on-line čekají! Vy už moc dlouho nečekejte a hlavně si ověřte dobu dodání. Volte tedy hlavně ty obchody, kde si zboží můžete vyzvednout i osobně a určitě neplaťte převodem z účtu, protože taková platba vám odeslání dárku zdrží.

 

Tři dny před Vánocemi

 1. Jak jste na tom s dárky? Zmíněná poslední chvíle už je tak poslední, jak je to jen možné. Takže obrňte své nervy proti velkým frontám a své tělo proti nárazům nákupních košíků, a vyrazte do obchodů.
 2. Hlavně žádný předvánoční stres. Koneckonců všichni ti nervózně vypadající lidé jsou vlastně jen podobní „odkladači na později“ jako vy. Takže vlastně přátelé. A spousta přátel kolem = pohoda, ne stres, že? Snadné 🙂
 3. Kapr! Ano, jasně, nezapomeňte koupit kapra. Případně tedy jinou dobrotu, pokud nejste fanouškem tradičního kapra plného kostí.
 4. Pošlete elektronická přání k Vánocům. Nějaké vtipné animace nebo osobní fotky jistě potěší nejvíce. Babičky vynechejte, ty si to stejně otevřou, až když k nim přijdete na návštěvu a stejně jako při každé návštěvě, jim ukážete, jak se otvírají e-maily.
 5. Nakupte zbylé potraviny, které potřebujete čerstvé. Nezapomeňte, obchody budou zavřené.
 6. Připravte si podrobný plán na štědrovečerní večeři. Zejména pokud máte děti, je příprava důležitá. Večer musí přece být nezapomenutelný.
 7. Předvánoční úklid. O tom jsme si psali v nedávném článku, takže přečíst a poté rychle uklidit.
 8. Kupte nejkrásnější stromeček, jaký najdete.

 

         Štědrý den nastal

 1. Zkontrolujte, v kolik dorazí hosté. Věty jako: „Jé, ty už jsi tady?!“ asi úplně hosty nepotěší.
 2. Připravte si jídla, která potřebují vychladnout, ztuhnout apod. Navíc si ušetříte čas později a dostatek času = žádný předvánoční stres. Vlastně už vánoční.
 3. Zkontrolujte, zda má Ježíšek dost místa pod stromečkem. Nechcete, aby si něco odnesl zpět, že ne?
 4. Připravte si potřeby na vánoční tradice, bez nich to nepůjde.
 5. Zvoneček zvoní? Výborně, nechte si ho při ruce.
 6. Vytáhněte si ten plánek štědrovečerní večeře, který jste dělali v 6. bodě předchozí části, za chvíli se bude hodit.
 7. A je hotovo! Připravte nabité foťáky a kamery, oslavy začínají!
 8. Buďte šťastní tento den i všechny následující! Zasloužíte si to 🙂

 

Autor článku Jan Molina

Podobné články

Líbil se vám článek? Přečtěte si další zajímavosti, rady, novinky a tipy.

11 způsobů, jak ušetřit při nákupu spotřebičů

Novoroční slevy jsou tu. I tak je ovšem potřeba zvážit i sebelákavější nabídku. Říká se: „nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit levné věci.“ A všichni jsme si jistě už v praxi ověřili, že je to naprostá pravda. Naučme se nyní ušetřit, ale nekupovat laciné zboží.

 

Slevy – varianta, která napadne asi každého, je nejběžnějším způsobem, jak koupit levnější spotřebiče. Pokud tedy můžete, je dobré počkat. Větší obchody pořádají slevové akce pravidelně, některé je možné odhadnout i předem (novoroční výprodeje, Black Friday, apod.)

Množstevní sleva – poohlédněte se také po množstevních slevách, kdy je potřeba koupit celý „balíček“. Taková pračka a sušička může být levnější v případě, že koupíte oba spotřebiče najednou, než kdybyste je kupovali zvlášť.

Starší modely – půjdete-li vybrat např. novou televizi do obchodu, první uvidíte nejnovější a nejdražší modely. Proto ještě před tím, než do obchodu půjdete, sepište si parametry, které vyžadujete od nové televize (značku, velikost, minimální rozlišení,…) a vybírejte podle nich. Určitě takovou televizi najdete i v loňských modelech.

Drobná poškození – zejména u vestavných spotřebičů se v obchodě poptejte po mírně poškozeném zboží. Myčka, která má drobný škrábanec na straně, která bude u zdi nebo vestavná v kuchyňské lince, poslouží naprosto skvěle i se škrábancem. Navíc samozřejmě za nižší cenu.

Rozbalené zboží – pokud potřebujete nový spotřebič, není moc případů, ve kterých byste ho potřebovali i s krásnou a nepoškozenou krabicí. Poptejte se na rozbalené či vystavené zboží bez krabice. Existují i servery, které přímo rozbalené zboží nabízí (např. rozbaleno.cz). Dostanete ho sice bez originální krabice, přesto nové, nepoškozené a se zárukou. A samozřejmě levněji.

Srovnávejte – stejné zboží nabízí několik obchodů. Projděte jich tedy více, ať máte jistotu, že kupujete nejlepší variantu. Internetové obchody můžete porovnat jednoduše například na heureka.cz.

Vyměňujte – některé obchody nabízí slevu na nový spotřebič výměnou za ten starý. Vy tak ušetříte a starosti s odvozem starého spotřebiče také zmizí. Zkusit můžete např. letgo.cz.

Sociální sítě – na sociálních sítích naleznete mnoho skupin, kde lidé nabízí nepotřebný majetek. Naleznete tam i téměř nové zboží, které se někomu nehodí třeba jen z důvodu stěhování.

Prodávejte – Plánujete koupit nový spotřebič, ale ten současný je stále funkční a v pořádku? Prodejte ho, abyste získali peníze na nový spotřebič, který vám aktuálně bude vyhovovat nejlépe.

Méně je více – Reklamy vás mohou nalákat na všemožné „vychytávky“ navíc. Lednice dnes umí uchovávat déle čerstvé potraviny, čepovat filtrovanou vodu a v noci svítit, abyste k nim ve 2 ráno snáze našli cestu, až vás bude honit mlsná. Potřebujete to ale? S ohledem na rozpočet tedy zvažte, jaké funkce opravdu využijete.

Kreditní karta – některé kreditní karty nabízejí určité procento z nákupu zpět. Jste-li jejich vlastníkem, nezapomeňte nákup spotřebiče zaplatit tímto způsobem. Vrátit se vám tak může velice zajímavá částka. Pozor si ovšem dejte na bezúročné období, které vám vaše banka pro kreditní kartu nabízí. Pokud byste peníze za spotřebič nesplatili do konce bezúročného období, nákup by se vám naopak výrazně prodražil.

Přečtěte si více

Spolu se domluvíme, Provident.

Od 15. 8. 2018 spouští Provident novou televizní kampaň, kterou chceme vyjádřit náš postoj k zákazníkům a poskytování půjček. Vycházíme lidem vstříc. Ať už jde o poskytnutí půjčky či splátkový kalendář, vždy se snažíme najít cestu jak vyhovět. Nechceme totiž aby na cestě k lepšímu životu naše zákazníky brzdily maličkosti. Proto se vždycky domluvíme. 

Vezměte si oblíbenou půjčku v hotovosti, na účet, nebo vyzkoušejte Půjčku START pro nové zákazníky, která je bez úroku a bez poplatků. Věříme, že i malá pomoc může odstartovat velké změny! Je jen na Vás, co s půjčkou od Providentu začnete vy!

Nyní nově až 12 000 Kč bez úroků a poplatků.  

 Od 1. 8. můžete nově získat Půjčku START bez úroku a bez poplatků až do výše 12 000 Kč. Jen u Providentu Vám u půjčky zdarma rozložíme splácení do 3 měsíčních splátek! 

Vezměte si půjčku právě teď a vyhrajte! 

 Pokud uzavřete smlouvu do 2. 10. 2018 získáváte navíc možnost soutěžit o jeden z tisíce nejnovějších smartphonů Honor 7S. Soutěžní kupon obdržíte při sjednání smlouvy a registrace je otázkou dvou minut. Každý den rozdělíme výhercům 20 telefonů. Šance jsou tedy opravdu vysoké. Vzít si půjčku od Providentu nebylo nikdy výhodnější.
Máte zájem o půjčku bez úroku a možnost vyhrát telefon? Volejte zdarma na 800 153 153 a naši kolegové ze zákaznického centra vám rádi poradí či přímo sjednají schůzku s naším obchodním zástupcem.
Podívejte se na více informací o Půjčce ZDARMA, Půjčce v hotovosti a Půjčce na účet.

Pravidla akce

Přečtěte si více

3 metody, jak ušetřit peníze

Téma, jak ušetřit, řeší většina z nás. Někomu to jde lépe, někomu moc ne. Naučme se 3 metody, které je dobré vyzkoušet, abychom zvládli efektivně šetřit.

Metody, jak ušetřit, máme všichni. Jen ne všechny fungují a ne vždy máme dost vůle je dodržet. Od tradičních metod, kdy se každý den drobné mince hází do velké sklenice, se zkusme přesunout k takovým tipům, které nám pomohou našetřit si více než jen pár drobných.

 

Metoda č. 1: Nejdříve zaplaťte sami sobě

Jednou z nejlépe fungujících metod, jak ušetřit, je zaplatit nejdříve sobě. A to opravdu znamená ještě dříve, než zaplatíte účty a platby pro někoho jiného. Po zaplacení účtů vám pravděpodobně zbyde tak nízká částka, že ukrajovat z ní bude psychicky mnohem těžší.

Částka je libovolná a záleží jen na vás, jak bude vysoká. Určit takovou sumu je potřeba samozřejmě s rozumem a s ohledem na výši výplaty a závazků. Může to být například 5 - 10 % z výplaty, pokud nám to závazky dovolí.

Plaťte si automaticky

V ideálním případě si nastavte trvalý příkaz, který vám v den výplaty určenou částku převede na váš spořicí účet.

Většina lidí si brzy zvykne, že má o tuto sumu prostě poníženou výplatu, a počítá tak s nižším obnosem k útratě. Navíc bez pocitu, že by měli méně peněz než obvykle.

 

 Metoda č. 2: Udělejte si plán nákladů

Tato metoda, která vyžaduje trochu matematiky, je údajně tou nejchytřejší.

Vezměte si tedy kalkulačku a papír nebo jednoduše excelovou tabulku a vypište si své příjmy a výdaje. Teprve ve chvíli, kdy máme vše jasně sepsané, můžeme lépe naplánovat, na čem se dá ušetřit.

Takhle to dělají největší firmy na světě, takže to zaručeně bude fungovat i pro vaši domácnost. Zabere to na začátku trochu času, ale čas jsou také peníze, že? Takže vynaložený čas se vám jistě brzy vrátí v hotovosti.

Mít plán jednoduše pomáhá za všech okolností. Udělat si plán nákladů tak pomůže náklady snížit. Jinými slovy si tak vytvoříte plán, kolik peněz si dokážete odložit stranou, třeba na spořicí účet.

V kombinaci s metodou číslo jedna tak můžete rozumně ušetřit dost peněz díky troše snahy a pár omezením v utrácení. A časem s vás možná budou milionáři ;)

 

 Metoda č. 3: Schovejte peníze sami před sebou

Třetí metoda je částečně podobná té první, ovšem s tím rozdílem, že své peníze ihned po výplatě před sebou schováte na více účtů, aby vás nelákalo je utratit.

Ověřenou metodou je mít 3 spořicí účty:

 • Účet na nouzové situace
 • Účet pro plánované velké výdaje
 • Účet pro peníze na důchod

 

Nouzové situace

Mít záchrannou rezervu ve výši 3 až 5 měsíčních platů se opakovaně doporučuje v každém článku i diskuzi na toto téma. Jedná se o ideální částku pro případ ztráty zaměstnání či jiných nouzových situací.

Díky této rezervě budete každý měsíc klidnější, než kdybyste žili od výplaty k výplatě a navíc s rizikem, že pokud se něco stane, příští měsíc můžete být doslova na nule.

Na tento účet je dobré nesahat (vlastně raději ani nekoukat) do chvíle, kdy nouzová situace nastane. Takový účet by měl mít každý z nás.

Velké výdaje

Druhým účtem je účet pro plánované velké výdaje. Plánujete v létě dovolenou nebo vám dosluhuje auto? Vyčleňte si účet na podobné náklady, kam si budete odkládat rozumně vysokou sumu. S rostoucí sumou na účtu vás bude šetření více bavit a budete se těšit na plánovaný nákup.

S financemi na běžném účtu ušetříte potřebnou částku výrazně později, jelikož vás budou naspořené finance lákat k útratě za něco menšího a levnějšího. Chce to vůli, ale jde to!

Vaše budoucnost

No a poslední účet je nejméně důležitý, pokud nemáte dostatek peněz, které si můžete dávat stranou. Někdy se dá taky spojit s jedním z předchozích dvou účtů. Jestli ale máte ve výplatě dostatečnou vůli, bude skvělé, když si něco odložíte i na tento třetí účet – účet na důchod.

I při malých měsíčních částkách tam za 20 – 30 let naleznete sumu, která vás určitě potěší a najdete pro ni využití.

Přečtěte si více