Život s dětmi je plný radosti a lásky, ale někdy dokáže být i velmi finančně náročný. Bydlení, jídlo, kroužky, zdravotní pomůcky – to všechno se promítá do rodinného rozpočtu. Naštěstí ale existuje řada státních i nestátních příspěvků na děti, které dokážou alespoň trochu ulehčit.
Obsah:
Když máte drahé bydlení, je tady příspěvek na bydlení
Bydlení a náklady spojené s ním, představují v dnešní době tu největší položku v rodinném rozpočtu. Naštěstí existují dávky, které vám s tím mohou pomoci.
Příspěvek na bydlení
Příspěvek na bydlení je tady od toho, aby pomohl rodinám, které mají vyšší náklady na bydlení v poměru k jejich příjmům. Zjednodušeně řečeno, pokud vám na zaplacení nájmu, energií a dalších služeb spojených s bydlením nestačí 30 % vašich příjmů (v Praze 35 %), můžete mít nárok na tento příspěvek.
Orientační výši si můžete spočítat na kalkulačce Ministerstva práce a sociálních věcí. Žádost o příspěvek pak podáváte na Úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště. Budete potřebovat doklady o příjmech všech členů domácnosti, doklady o nákladech na bydlení (nájemní smlouva, vyúčtování energií a další).
Mimořádná okamžitá pomoc
Stala se vám nějaká nečekaná situace, například jste dostali vyúčtování elektřiny s vysokým nedoplatkem, které nejste schopni zaplatit? Může vám pomoci právě jednorázová dávka s názvem Mimořádná okamžitá pomoc. Tuto dávku můžete ale využít i na nákup kočárku nebo třeba na výdaje spojené se začátkem školního roku. Veškeré info a formulář najdete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.
Kde hledat pomoc?
- Sociální poradce na stránkách Úřadu práce ČR
- Místní úřad práce nebo ČSSZ
Nestyďte se a zajděte na nejbližší pobočky a zeptejte se, na co všechno byste mohli mít nárok. Sociální pracovníci jsou tam od toho, aby vám poradili.
Když čekáte miminko nebo už máte doma malé dítě
Peněžitá pomoc v mateřství neboli mateřská
Na mateřskou máte nárok, pokud jste si platili nemocenské pojištění (ať už jako zaměstnanec nebo OSVČ) a odpracovali jste minimálně 270 dní za poslední 2 roky. Výše mateřské je aktuálně stanovená na 70 % vašeho příjmu za posledních 12 měsíců. Na mateřskou pak můžete nastoupit nejdříve 8-6 týdnů před očekávaným dnem porodu.
Veškeré info i formuláře najdete na stránkách České správy sociálního zabezpečení.
Otcovská aneb 2 týdny pro tatínky a narozené miminko
Když se vám narodí malé miminko, je pro vás pomoc otce neocenitelná. Proto existuje otcovská. Jde o volno s náhradou mzdy opět ve formě 70 % vašeho příjmu za posledních 12 měsíců, díky kterému mohou tatínkové pomoci své partnerce a novorozenému miminku. Tatínkovi ze zákona náleží nárok na 14 dní volna v rámci šestinedělí od porodu. Nezaměňujte ale otcovskou s rodičovskou dovolenou.
Rodičovská aneb to, na co máte nárok po mateřské
Na rodičovskou má nárok úplně každý, kdo pečuje o dítě ve věku do 3 let. Můžete si sami zvolit, kolik chcete měsíčně pobírat, ale celkem můžete vyčerpat 350 000 Kč (u dvojčat a vícerčat 525 000 Kč). V ideálním případě požádejte o rodičovskou zhruba ve 4. měsíci dítěte – příspěvek vám totiž naváže na končící mateřskou.
Veškeré informace najdete na stránkách Úřadu práce.
Přídavek na dítě
Pokud máte doma nezaopatřené dítě do 18 let (26 pokud studuje) a máte nízký příjem, můžete také požádat o pravidelný přídavek na dítě.
Výše přídavku se pohybuje od 830 Kč do 1080 Kč na dítě měsíčně. Nárok na přídavek máte v případě, že váš celkový rodinný příjem nepřekročí 3,4násobek životního minima rodiny. Přehlednou kalkulačku a informace k přídavku na děti najdete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.
TIP: Podrobně jsme se o této dávce rozepsali v článku: Přídavek na dítě krok za krokem.
Náhradní výživné aneb když druhý rodič neplatí alimenty
Neplatí vám druhý rodič alimenty? Pak máte nárok na náhradní výživné. Musíte ale prokázat, že jste podali návrh na exekuci nebo soudní výkon rozhodnutí. A maximálně můžete dostat 3000 Kč měsíčně. Více informací o náhradním výživném najdete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.
Nezapomeňte na příspěvky od zdravotní pojišťovny
Nezapomínejte také na svou zdravotní pojišťovnu. Ta vám totiž může část věcí a koníčků pro děti proplatit. Jde například o nejrůznější příspěvky na prevenci, na pohyb i na nepovinná očkování. Například VZP pravidelně přispívá dětem až 2 000 Kč na pravidelnou pohybovou aktivitu a dentální hygienu.
Pojišťovny ale dětem proplácejí také ozdravné pobyty, přispívají na letní tábory a školy v přírodě. Mrkněte na tyto 2 články:
- Příspěvek na rovnátka od zdravotní pojišťovny
- Příspěvek na dětské brýle od zdravotní pojišťovny
TIP: I jako těhotná máte nárok na spoustu příspěvků, například u ČPZP můžete v rámci všech programů pro maminky čerpat až 11 500 Kč.
Zkuste také využít příspěvky na kroužky a sporty z programu Aktivní město
Podobně jako řada firem motivuje své zaměstnance poukázkami na masáže nebo na sport, je i projekt Aktivní město založený na distribuci účelových příspěvků, které můžete získat od města, ve kterém žijete. To znamená v praxi to, že vám obec přispěje alespoň částečně na uhrazení nákladů za kurzovné nebo členský příspěvek u registrovaných poskytovatelů.
Mrkněte se, zda v tomto programu není zapojené i vaše město, ve kterém bydlíte. A pokud ne, nenechte se i tak odradit a zkuste se na radnici vaší obce zeptat, zda neposkytuje nějakou jinou finanční pomoc. Za zeptání nikdy nic nedáte.