26/07/2017

Rodinný rozpočet: Jak ušetřit v kuchyni

V kuchyni trávíme všichni spoustu času. A to nejen při vaření a hledání dobrot v lednici. Připomeňme si tedy pár rad, jak ušetřit v kuchyni.

Jak ušetřit v kuchyni, a vylepšit tak svůj rodinný rozpočet, je otázka, na kterou bude mít každý trochu jiný recept. Několik základních rad ale jistě využijeme všichni. Nezapomeňte šetřit také díky radám na levný úklid a tipům, jak ušetřit na dovolenou. I tyto rady pomohou vašemu rozpočtu.

 

 Světla

Šetřit na osvětlení je jednou z nejčastější rad, přesto patří mezi ty podceňované. A i pokud jsme většinu dne v zaměstnání, minimálně v kuchyni a koupelně si musíme rozsvítit snad každý den.

Koupíme-li tu nejlevnější žárovku, rozhodně ušetříme za nákup v daný den. Tato koupě se nám ovšem výrazně prodraží každý rok několikanásobně.

Spočítejte si, kolik doma máte žárovek. Jedna 100 wattová žárovka vám váš rodinný rozpočet zkrátí zhruba o 100 Kč ročně v případě, že s ní svítíte asi jen hodinu denně. Svítíte více hodin? Znásobte si výslednou částku. Tu poté znovu znásobte počtem žárovek.

Pak je tedy jasné, že pokud 100 wattové žárovky vyměníme za úspornější, třeba 20 wattové, ročně ušetříme 4/5 výdajů jen za světla.

 

LED světla pro lepší rodinný rozpočet

LED žárovky jsou v současnosti nejlepší volbou. Vyšší pořizovací cena se vám vrátí brzy, jelikož jednou LED žárovkou můžete ušetřit i 10x oproti té obyčejné.

Se světly souvisí i poslední rada: zhasínejte!

 

     Nákupy jídla

Pravidlem číslo jedna jak ušetřit a vylepšit rodinný rozpočet je nechodit nakupovat hladoví. Druhým a důležitějším pravidlem je udělat si nákupní seznam.

Možná to znáte: přijdete do obchodu a přemýšlíte, co koupit a hlavně co vlastně budete jíst. A další den znovu a znovu. Řešení je ovšem jednoduché, jen vyžaduje trochu času na přípravu.

  1. Udělejte si jídelníček. Nejenže díky němu můžete jíst zdravěji, levněji nebo jakkoliv si nastavíte, ale hlavně budete třeba týden předem znát všechna jídla, která budete následující dny jíst.
  2. Připravte si nákupní seznam. Podle všech jídel si vypište jednotlivé ingredience a jejich množství. Zapsaný seznam poté vezměte s sebou na nákupy.

Tímto způsobem předem víte, kolik utratíte za potraviny a neztrácíte čas v obchodě. Šetříte finance i čas.

 

   Příprava jídla

Jídlo je velikou položkou pro náš rodinný rozpočet, proto u něj ještě zůstaňme. Také používáte nedostatek času jako odůvodnění pro chození na obědy do restaurací či jídelen, pro kupování snídaně v pekárně cestou do práce či třeba pro rychlou kávu s kolegy ve stánku před pracovištěm?

Rychlejší to bezesporu je. Jistě i pohodlnější než po večerech připravovat několik jídel na následující den. Ale do pravidel jak ušetřit to bohužel zařadit nemůžeme a váš rodinný rozpočet to také nevylepší.

A pokud si už dáte práci s přípravou jídelníčku a nákupního seznamu, pak by domácí příprava jídla měla být dalším krokem, jak ušetřit nemalé peníze.

Doporučujeme také jídlo určené do mrazáku nejdříve naporcovat tak, aby jednotlivé kusy odpovídaly vašemu jídelníčku nebo plánu porcí. Nebudete tak muset později rozmrazovat více než sníte.

 

   Kuchyňské spotřebiče

Investicí do budoucna jsou i nízkoenergetické spotřebiče. V kuchyni zejména indukční desky, které výrazně šetří energii a tím i vaše úspory.

I známá rada, kterou je používání pokliček, může ročně ušetřit dost peněz.

Na světla ze začátku článků pamatujte i u spotřebičů. I digestoř či myčka mají svá světla, na kterých se dá ušetřit rodinný rozpočet.

Nejoblíbenějším spotřebičem v kuchyni je pravděpodobně lednička. Chlazením na optimální stupeň, tedy nechladit více než je nutné, ušetříte také výrazně. Překvapivě i tím, jak rozložíte potraviny v lednici. Například dáte-li potraviny na jednu hromadu, případně pokud je lednice přeplněná, její spotřeba se zvýší, než v případě, kdy jsou potraviny rovnoměrně rozloženy.

Pokud je to možné, dodržujte také doporučené odsazení lednice ode zdi. Správné proudění vzduchu je také důležité pro ekonomický chod ledničky. Při nedostatečném proudění vzduchu se zvyšuje spotřeba energie.

 

Autor článku Jan Molina