24/03/2017

Rozvádíme se, ale máme hypotéku. Co s tím?

Máme hypotéku, chci se rozvést. Jak lze tuto situaci řešit? Existuje více postupů?

 

1. Pokud ani jeden z manželů nechce v nemovitosti zůstat bydlet i po rozvodu (popř. nemá peníze na to, aby druhého z manželů vyplatil a splácel hypotéku sám), je nejlepší nemovitost prodat, hypotéku ze získaných peněz předčasně splatit a případný zůstatek peněz mezi sebe rozdělit.

 

Prodej nemovitosti zatížené hypotékou je sice trochu složitější, ale ne nemožný. Nutné je o zamýšleném prodeji informovat banku, která jako zástavní věřitel zpravidla musí k prodeji dát souhlas. A abyste bance neplatili poplatky za předčasné splacení hypotéky, které se mnohdy pohybují v řádech procent z předčasně splacené částky, je vhodné prodej nemovitosti načasovat na konec fixace úrokové sazby.

2. Hypotéku převezme jeden z partnerů a druhého vyplatí. Podstatou je, že jeden z manželů zůstane bydlet v bytě nebo domě a toho druhého vyplatí a z placení hypotéky vyváže. V takovém případě je nutné kontaktovat banku a podepsat žádost o vyvázání spoludlužníka (bývalého partnera). Hypotéku pak musí dál splácet manžel, který v nemovitosti zůstane bydlet.

Podmínkou takového řešení je dostatek peněz na postupné vyplacení expartnera, a přitom dostatečný příjem na převzetí celé hypotéky. Banka si totiž schopnost splácet hypotéku nejspíš znovu prověří. V případě, že nebudete mít dostatečně vysoký příjem, může převzetí hypotéky a vyvázání expartnera z hypotéky zamítnout.

 

3. Co k řešení situace potřebuji? (jaké náležitosti), s kým by se měla situace řešit?

Protože problematika rozvodu a vypořádání majetku není vždy jednoduchá, je dobré se obrátit na právníka, který vám s volbou řešení a přípravou dokumentace pomůže. S sebou si nezapomeňte vzít úvěrovou dokumentaci. Také bude potřeba obrátit se na banku, u které máte hypotéku, abyste zjistili, jaké budou její požadavky a podmínky.

 

4. Pokud se na řešení manželé nedohodnou, je možné, že to někdo vyřeší za ně? Soud, věřitel?

Pokud jsou vztahy mezi manžely tak špatné, že se nedokážou dohodnout na majetkovém vypořádání, musí dát některý z nich k soudu návrh na vypořádání majetku. Soud pak zpravidla řeší majetek včetně hypotečního úvěru a může rozhodnout například i o tom, že se nemovitost prodá a z prodeje se hypotéční úvěr splatí.

 

5. Jak se k rozvodu staví společnosti poskytující hypotéky či úvěry? Platí se nějaké poplatky, pokud nastává změna mezi manžely?

Změny v úvěrové smlouvě bývají zpoplatněny. Vždy záleží na celkové výši úvěru, úrokové sazbě, částce, kterou zbývá doplatit apod. U jednotlivých institucí je výše těchto poplatků různá, záleží na smluvních podmínkách. Se sazebníkem poplatků by klient měl být seznámen nejpozději při podpisu úvěrové smlouvy.

Zkuste se oprostit od všech emocí a s expartnerem se na dělení majetku dohodnout. Pokud by se situace dostala až k soudu, ten rozhodne podle svého úhlu pohledu. Proto je vždy nejlepší udělat kompromis a s bývalým partnerem uzavřít dohodu.

Autor článku Jan Molina