Používáme cookies, abychom Vám zajistili veškeré pohodlí na našich stránkách. V případě, že budete dále pokračovat bez provedení změn ve Vašem nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s přijímáním cookies na těchto stránkách. Pokud chcete své nastavení změnit, můžete tak učinit kdykoli tady. Přečtěte si víc

Rychlá půjčka před výplatou, nebo finanční rezerva?

Rychlá půjčka před výplatou je vhodným řešením pro neočekávané situace, které nás mohou překvapit v blízké době. Z dlouhodobého hlediska je ovšem vhodné vytvořit si finanční rezervu v rozmezí tří až šesti měsíčních platů. To se mnohdy snáze řekne, než udělá. Jak tedy na to?

 

Rychlá půjčka před výplatou

Zhruba tak týden před výplatou bývá pro mnohé z nás kritickým obdobím. Bankovní účet je naší nejnavštěvovanější stránkou na internetu, podle rčení „dvakrát měř, jednou řež“ důkladně přepočítáváme peníze raději dvakrát a zjišťujeme, že i věci, které jsme si tak moc chtěli koupit, ještě pár dní počkají.
Co ovšem dělat, když nepočkají? Rozbije-li se nám pračka, nemůžeme si dovolit vyprat až tehdy, když našetříme deset tisíc na novou. Opravu auta, kterým denně jezdíme do práce, také dlouho odkládat nemůžeme. A pokud nemáme dostatečnou rezervu peněz v hotovosti, možným řešením je rychlá půjčka před výplatou na účet nebo na ruku.

 

Tvorba finanční rezervy

Štěstí přeje připraveným, a tak bychom se i my měli připravit na nejhorší. Málokdo si může dovolit dát si velkou část výplaty stranou, proto vyzkoušejte následující kroky:

  1. Určete si výši rezervy – finanční odborníci doporučují 3 – 6 měsíčních platů.
  2. Spočítejte své pravidelné výdaje – internetové bankovnictví a složenky vám pomohou přesně určit výši pravidelných plateb. Pamatujte i na inkasa a čtvrtletní platby.
  3. Kolik stojí jeden den? Dejte si měsíc čas, během kterého si budete zapisovat všechny výdaje za bydlení, potraviny, hygienu a náklady na dopravu do zaměstnání. Výsledná částka vám ukáže velice podrobnou sumu, kterou měsíčně musíte zaplatit.
  4. Zbývá vám rezerva? Poté počítejte s občasným nákupem oblečení, návštěvou kadeřnictví, koupí nějaké maličkosti pro radost.
  5. Promyslete, kde se dá ušetřit – kupujete skutečně tolik jídla, kolik sníte? Dá se ušetřit za energie? Je v nabídce levnější tarif na telefon?
  6. Ze zbývající částky, tedy té, která vám vyjde po odečtení předchozích bodů, si co největší částku odložte jinam – do kasičky, na spořicí účet, kamkoliv. Při pohledu do běžného účtu tak budete mít pocit, že máte minimum peněž a nebude vás tolik lákat utrácet za zbytečnosti. V případě nutné potřeby ovšem vždy víte, kam sáhnout.
  7. Pokuste se takto odkládat peníze z každé výplaty. Naspořená částka postupně bude růst a postupně si zvyknete vyjít i bez odložené částky. I když vytvořit rezervu pár měsíců trvá, v nečekané situaci vím i malá naspořená částka velice pomůže. Vždy je totiž lepší mít alespoň část, než shánět celou částku. Zbývající finance vám pak může vyřešit i rychlá půjčka před výplatou.

 

Máte i vy nějaké triky, jak si odložit peníze a tvořit finanční rezervu? Napište nám je do komentářů, a inspirujte tak i ostatní.

 

Zajímá vás toto téma hlouběji? Přečtěte si i další článek:

www.novinky.cz – Jak na rodinné výdaje a tvorbu rezerv

Autor článku Jan Molina