13/04/2017

Rychlá půjčka před výplatou, nebo finanční rezerva?

Rychlá půjčka před výplatou je vhodným řešením pro neočekávané situace, které nás mohou překvapit v blízké době. Z dlouhodobého hlediska je ovšem vhodné vytvořit si finanční rezervu v rozmezí tří až šesti měsíčních platů. To se mnohdy snáze řekne, než udělá. Jak tedy na to?

 

Rychlá půjčka před výplatou

Zhruba tak týden před výplatou bývá pro mnohé z nás kritickým obdobím. Bankovní účet je naší nejnavštěvovanější stránkou na internetu, podle rčení „dvakrát měř, jednou řež“ důkladně přepočítáváme peníze raději dvakrát a zjišťujeme, že i věci, které jsme si tak moc chtěli koupit, ještě pár dní počkají.
Co ovšem dělat, když nepočkají? Rozbije-li se nám pračka, nemůžeme si dovolit vyprat až tehdy, když našetříme deset tisíc na novou. Opravu auta, kterým denně jezdíme do práce, také dlouho odkládat nemůžeme. A pokud nemáme dostatečnou rezervu peněz v hotovosti, možným řešením je rychlá půjčka před výplatou na účet nebo na ruku.

 

Tvorba finanční rezervy

Štěstí přeje připraveným, a tak bychom se i my měli připravit na nejhorší. Málokdo si může dovolit dát si velkou část výplaty stranou, proto vyzkoušejte následující kroky:

  1. Určete si výši rezervy – finanční odborníci doporučují 3 – 6 měsíčních platů.
  2. Spočítejte své pravidelné výdaje – internetové bankovnictví a složenky vám pomohou přesně určit výši pravidelných plateb. Pamatujte i na inkasa a čtvrtletní platby.
  3. Kolik stojí jeden den? Dejte si měsíc čas, během kterého si budete zapisovat všechny výdaje za bydlení, potraviny, hygienu a náklady na dopravu do zaměstnání. Výsledná částka vám ukáže velice podrobnou sumu, kterou měsíčně musíte zaplatit.
  4. Zbývá vám rezerva? Poté počítejte s občasným nákupem oblečení, návštěvou kadeřnictví, koupí nějaké maličkosti pro radost.
  5. Promyslete, kde se dá ušetřit – kupujete skutečně tolik jídla, kolik sníte? Dá se ušetřit za energie? Je v nabídce levnější tarif na telefon?
  6. Ze zbývající částky, tedy té, která vám vyjde po odečtení předchozích bodů, si co největší částku odložte jinam – do kasičky, na spořicí účet, kamkoliv. Při pohledu do běžného účtu tak budete mít pocit, že máte minimum peněž a nebude vás tolik lákat utrácet za zbytečnosti. V případě nutné potřeby ovšem vždy víte, kam sáhnout.
  7. Pokuste se takto odkládat peníze z každé výplaty. Naspořená částka postupně bude růst a postupně si zvyknete vyjít i bez odložené částky. I když vytvořit rezervu pár měsíců trvá, v nečekané situaci vím i malá naspořená částka velice pomůže. Vždy je totiž lepší mít alespoň část, než shánět celou částku. Zbývající finance vám pak může vyřešit i rychlá půjčka před výplatou.

 

Máte i vy nějaké triky, jak si odložit peníze a tvořit finanční rezervu? Napište nám je do komentářů, a inspirujte tak i ostatní.

 

Zajímá vás toto téma hlouběji? Přečtěte si i další článek:

www.novinky.cz – Jak na rodinné výdaje a tvorbu rezerv

Autor článku Jan Molina