Používáme cookies, abychom Vám zajistili veškeré pohodlí na našich stránkách. V případě, že budete dále pokračovat bez provedení změn ve Vašem nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s přijímáním cookies na těchto stránkách. Pokud chcete své nastavení změnit, můžete tak učinit kdykoli tady. Přečtěte si víc

Zadlužila se kvůli kamarádovi. Přišla o střechu nad hlavou

Když Miladu Janákovou přemlouval dlouholetý rodinný přítel, aby si kvůli němu vzala menší úvěr, moc dlouho se nerozmýšlela a souhlasila. Když se ale jeho žádost brzy opakovala – tentokrát na desetinásobně vyšší částku – váhala a moc se jí do dalšího úvěru nechtělo. Nakonec ale uvěřila krásným slibům a opět se kvůli kamarádovi zadlužila. Že to byla obrovská chyba, poznala velice brzy.

 

„S Mirkem se známe celá léta, takže když mě požádal, abych si kvůli němu půjčila 30 tisíc, které nutně potřeboval kvůli nějakému obchodu, souhlasila jsem. Slíbil mi, že mi peníze vrátí v pravidelných splátkách, a navíc že od něho za to dostanu tři tisíce jako odměnu,“ vypráví čtenářka.

 

Další finanční výpomoc

Mirek jí pravidelně zasílal splátky, takže Milada záhy bez větších problémů skoro celý úvěr splatila. Právě tehdy ji kamarád požádal o další finanční výpomoc. Tentokrát si měla vzít úvěr na rovných 300 tisíc korun.

„Tak vysoké částky jsem se lekla. Mirek mě ale prosil a přemlouval. Přesvědčoval mě, že peníze potřebuje na výhodnou transakci, která mu hodně vynese, a o zisk, že se se mnou rozdělí,“ líčí Milada, proč uvěřila, nechala se zlákat a zadlužila se kvůli kamarádovi i napodruhé.  

 

Za úvěr ručila bytem

Když ale ve smlouvě narazila na ujednání, kde za úvěr ručí vlastním bytem, začala váhat, a nechtěla podepsat. V úvěrové společnosti ji začali přesvědčovat, že jde jen o formalitu a jakousi pojistku, aby dlužníci své závazky řádně plnili, takže se nemusí ničeho bát.

 

TIP: Přečtěte si také příběhy o tom, jak se bránit proti zneužití úvěrové karty nebo co dělat, pokud by si na vaši ztracenou občanku někdo vzal úvěr.

 

Když Milada s podpisem stále váhala, aby se nezadlužila kvůli kamarádovi, začal na ni naléhat i Mirek. Sliboval jí, že se nemusí ničeho bát, že za ni bude úvěr splácet on. Až Milada tlaku podlehla a v dobré víře, že i tentokrát kamarád splní vše, co slíbil, úvěrovou i zástavní smlouvu podepsala, a zastavila tak byt ve prospěch úvěrové společnosti.

Mirek ale zaplatil jen pár prvních splátek a brzy na své sliby zapomněl. Přestože ho Milada upomíná a prosí, zůstala na dluhy sama. Nemá práci, takže úvěr nezvládá splácet a úvěrová společnosti ji bombarduje upomínkami. Žena je naprosto zoufalá. Bojí se, že přijde o střechu nad hlavou. Co má dělat?

 

Správné řešení:

  • Je až neuvěřitelné, jakou udělala Milada školáckou chybu. Zadlužit se na dobré slovo kvůli kamarádovi, byť ho zná léta, a ještě za úvěr ručit vlastním bytem je lehkovážnost, která pro ni může mít dalekosáhlé důsledky. Rozhodně nejde o žádnou formalitu.

 

  • Protože úvěr podepsala ona a nikoliv kamarád Mirek, musí dluh úvěrové společnosti splácet sama. Po Mirkovi by ale měla požadovat vrácení peněz, které mu z úvěru půjčila, a to co nejdříve. V případě, že jí Mirek nebude chtít peníze vrátit, měla by se ihned obrátit na soud.

 

  • Pokud jde o zastavený byt, dle zákona nesmí být zajištění úvěru ve zcela zjevném nepoměru k poskytnuté částce. Bude tedy záležet na hodnotě bytu. A tím, že úvěrová společnost neposoudila schopnost Milady úvěr splácet a klamně ji ujišťovala, že zastavení bytu je pouhá formalita, porušila zákon a smlouva je nejspíš neplatná. Žena by se tak měla obrátit se stížností zejména na Českou obchodní inspekci, finančního arbitra nebo na soud.

Špatné řešení:

  • Milada byla z upomínek zoufalá. Brala je jako obrovskou křivku. Vždyť ona z úvěru neutratila jedinou korunu, tak proč by ho teď měla splácet ona. Zavolala proto do úvěrové společnosti, aby jim celou situaci vysvětlila. Sdělila jim, že nemohou požadovat peníze po ní, ale musejí se obrátit přímo na kamaráda Mirka, kvůli němuž si Milada vzala úvěr.

 

  • Tím považovala celou věc za vyřízenou. Jenže úvěrovou společnost nezajímalo, co má nebo nemá Milada dohodnuté s Mirkem. Úvěrovou smlouvu u nich podepsala ona. A když Milada neuhradila další splátku, úvěrová společnost dluh zesplatnila a požadovala ho uhradit celý najednou.

 

  • Když Miladě došlo, do jak vážné situace se dostala a jak moc se zadlužila, bylo na obranu pozdě. Protože byla bez práce a neměla z čeho dluh zaplatit ani jak svoji obtížnou situaci jinak vyřešit, přišla o byt.

 

Autor článku Jan Molina