03/08/2017

Zadlužila se kvůli kamarádovi. Přišla o střechu nad hlavou

Když Miladu Janákovou přemlouval dlouholetý rodinný přítel, aby si kvůli němu vzala menší úvěr, moc dlouho se nerozmýšlela a souhlasila. Když se ale jeho žádost brzy opakovala – tentokrát na desetinásobně vyšší částku – váhala a moc se jí do dalšího úvěru nechtělo. Nakonec ale uvěřila krásným slibům a opět se kvůli kamarádovi zadlužila. Že to byla obrovská chyba, poznala velice brzy.

 

„S Mirkem se známe celá léta, takže když mě požádal, abych si kvůli němu půjčila 30 tisíc, které nutně potřeboval kvůli nějakému obchodu, souhlasila jsem. Slíbil mi, že mi peníze vrátí v pravidelných splátkách, a navíc že od něho za to dostanu tři tisíce jako odměnu,“ vypráví čtenářka.

 

Další finanční výpomoc

Mirek jí pravidelně zasílal splátky, takže Milada záhy bez větších problémů skoro celý úvěr splatila. Právě tehdy ji kamarád požádal o další finanční výpomoc. Tentokrát si měla vzít úvěr na rovných 300 tisíc korun.

„Tak vysoké částky jsem se lekla. Mirek mě ale prosil a přemlouval. Přesvědčoval mě, že peníze potřebuje na výhodnou transakci, která mu hodně vynese, a o zisk, že se se mnou rozdělí,“ líčí Milada, proč uvěřila, nechala se zlákat a zadlužila se kvůli kamarádovi i napodruhé.  

 

Za úvěr ručila bytem

Když ale ve smlouvě narazila na ujednání, kde za úvěr ručí vlastním bytem, začala váhat, a nechtěla podepsat. V úvěrové společnosti ji začali přesvědčovat, že jde jen o formalitu a jakousi pojistku, aby dlužníci své závazky řádně plnili, takže se nemusí ničeho bát.

 

TIP: Přečtěte si také příběhy o tom, jak se bránit proti zneužití úvěrové karty nebo co dělat, pokud by si na vaši ztracenou občanku někdo vzal úvěr.

 

Když Milada s podpisem stále váhala, aby se nezadlužila kvůli kamarádovi, začal na ni naléhat i Mirek. Sliboval jí, že se nemusí ničeho bát, že za ni bude úvěr splácet on. Až Milada tlaku podlehla a v dobré víře, že i tentokrát kamarád splní vše, co slíbil, úvěrovou i zástavní smlouvu podepsala, a zastavila tak byt ve prospěch úvěrové společnosti.

Mirek ale zaplatil jen pár prvních splátek a brzy na své sliby zapomněl. Přestože ho Milada upomíná a prosí, zůstala na dluhy sama. Nemá práci, takže úvěr nezvládá splácet a úvěrová společnosti ji bombarduje upomínkami. Žena je naprosto zoufalá. Bojí se, že přijde o střechu nad hlavou. Co má dělat?

 

Správné řešení:

 

 

Špatné řešení:

 

 

 

Autor článku Jan Molina