Platbu mobilem využívá stále více lidí – podle statistiky Sdružení pro bankovní karty vzrostl počet platebních transakcí mobily v roce 2023 (nebo jinými elektronickými prostředky využívající tokeny) o 55 %. A není se čemu divit. S telefonem v kapse můžete nakupovat snadno, rychle a bezpečně – ať už v obchodě, online nebo třeba na kávě s kamarády. Pojďte zjistit, jak taková platba mobilem funguje v praxi a jak ji nastavit i ve svém mobilu.
Jak placení mobilem vlastně funguje?
Platba mobilem využívá speciální technologii NFC (anglická zkratka pro sousloví Near Field Communication) – což volně v češtině znamená bezdrátovou komunikaci na krátkou vzdálenost. Pokud máte platbu v mobilu aktivovanou, stačí, když přiložíte váš telefon k platebnímu terminálu. Zařízení si díky této technologii mezi sebou vymění informace potřebné k provedení platby, aniž byste museli vytáhnout vaši platební kartu z peněženky.
TIP: Pokud si v dohledné budoucnosti plánujete pořídit nový telefon a chcete s ním bezhotovostně platit, nezapomeňte si ověřit, že daný model opravdu podporuje technologii NFC.
A co zabezpečení mobilních plateb?
A nemusíte se bát, tyto informace jsou pečlivě zašifrované a tedy i bezpečné. V mobilu máte uloženou takovou digitální verzi vaší platební karty – neboli token, což je náhodně generovaný speciální autentizační kód. Tento token neobsahuje žádné citlivé údaje (číslo, platnost ani CVV kód vaší karty) a ani nehrozí, že by při platbě od vás mohl někdo získat PIN kód.
Nehledě na to, že k samotnému otevření telefonu často potřebujete znát nejen kód nebo speciální znak, ale můžete si nastavit i ověření pomocí biometriky – nejčastěji otisk prstu nebo rozpoznání obličeje. Díky tomu se vám do telefonu někdo cizí jen tak nedostane.
Pokud telefon ztratíte nebo vám jej někdo ukradne, měli byste banku co nejdříve kontaktovat a požádat ji, aby vám zablokovala digitální karty – tak budete mít opravdu jistotu, že nikdo nebude schopný vaším mobilem platit.
3 výhody placení mobilem:
- K placení mobilem nepotřebujete aktivní mobilní data ani Wi-Fi.
- Placení mobilem ocení především ti, kteří si velmi často zapomínají peněženku doma. Telefon máme u sebe častěji než peněženku, takže ho pravděpodobně nezapomeneme.
- Do mobilní peněženky si také můžete nahrát libovolný počet karet.
A jak funguje placení mobilem v praxi? V obchodě u terminálu odemknete váš chytrý mobil, přiložíte jej k terminálu, ozve se potvrzující pípnutí, obchodník vaši platbu potvrdí, vyjede účtenka a máte hotovo. Pokud máte v mobilu i internetové bankovnictví, banka vám obvykle pošle notifikaci o proběhlé platbě.
Pomocí telefonu můžete dokonce i vybírat hotovost z bankomatu. Musí jít ale o bezkontaktní bankomat a také musíte při výběru zadat PIN k vaší plastové platební kartě.
Nastavte si placení mobilem krok za krokem:
- Aplikace pro placení mobilem je obvykle již v telefonu nainstalována. V telefonech s Androidem použijte Google Pay, v iPhonech Apple Pay.
- Aplikace vás vyzve k naskenování platební karty. A údaje z karty můžete i ručně napsat.
- Banka obvykle požaduje ověření pomocí SMS kódu nebo notifikace z internetového bankovnictví.
- Pokud disponujete více platebními kartami, můžete si jednu kartu nastavit jako výchozí – u každé platby pak mobil automaticky použije vámi vybranou kartu.
- Pro větší bezpečnost si nastavte ověření otiskem prstu nebo rozpoznáním obličeje.
- Hotovo, od teď už můžete nechat peněženku doma.
Nepřehlédněte také další články z oblasti finančního vzdělávání: