10/08/2017

15 návyků, jak ušetřit peníze

Naučme se 15 návyků, které nám pomohou vyřešit, jak ušetřit peníze v domácnosti bez zbytečného stresu.

Jak ušetři peníze v domácnosti? Spoření bývá náročné i pro naši pohodu. Neustále přemýšlení jak ušetřit peníze, přepočítávání peněz a nahlížení do bankovního účtu každý den, nepatří přesně mezi činnosti, kterými bychom se zabývat chtěli. A co dělat nechceme, to nás stresuje.

 

  Jak ušetřit peníze za potraviny

 

 1. Seznam – všechny „zvýhodněné nabídky“ a akce v obchodech představují pokušení, kterému se těžko odolává. Připravte si nákupní seznam předem a dodržujte ho bez výjimek.
 2. Krabičky – uvařit si doma a vzít si do práce krabičky s jídlem na celý den, vám oproti návštěvě jídelen nebo restaurací ušetří měsíčně i několik set korun.
 3. Krájejte – předkrájená, předem nasekaná i jinak podobně upravená zelenina stojí výrazně více, než když si ji doma nakrájíte sami. Jako bonus za odvedenou práci získáte kromě pocitu z šetření také o 84 % více vitamínů.
 4. Značky – nakupujte také podle značek. Zboží se značkou daného obchodu je vždy levnější. Mléka, másla i jiné výrobky tak koupíte výhodněji.
 5. Zmrazit a ohřát – Nejste milovníci vaření? Připravte si jídlo na více dní dopředu a zmrazte ho. Poté stačí část ohřát a sníst.

 

  Jak ušetřit peníze za energie

 1. Zhasínejte – Naučením se zhasínat, vyřešíte otázku, jak ušetřit peníze na ročním vyúčtování elektřiny, a to překvapivě vysokou částku. Stačí trocha snahy.
 2. Teplo – Snížením topení o jediný stupeň můžete ušetřit několik procent z vyúčtování tepla.
 3. Žárovky – vyměňte obyčejné žárovky za úsporné, které vydrží 10x déle, více svítí a hlavně šetří energii a vaše peníze.
 4. Pračka – Přeplněný buben pračky může nejen pračku poškodit, ale navíc tak vaše prádlo nebude vyprané důkladně. Nepřeplňujte pračku, a vyhnete se opravám a zbytečnému praní nadvakrát.
 5. Voda – máte-li možnost, pro zalévání zahrádky využívejte dešťovou vodu. Náklad na dostatečně velký sud se vám vrátí ve vyúčtování vody.

 

  Jak ušetřit peníze za volný čas

 1. Slevy – slevové kupóny a akce stojí trochu času při jejich hledání, ale každá ušetřená koruna se počítá, že?
 2. Televize – vypínejte televizi, když na ni nekoukáte. Tuhle větu jste jistě slyšeli mockrát, řídíte se ovšem touto radou, nebo ji stále používáte jako zvukovou kulisu, abyste se doma necítili sami? J
 3. Prodávejte – máte plnou skříň věcí, které nenosíte, nepotřebujete a vlastně ani nechcete? Prodejte je. Využít můžete aukce a jiné internetové portály určené k prodeji.
 4. Cvičení – chcete-li cvičit pravidelně a poctivě, členství ve fitness je ideální. Pokud ovšem neplánujete velké výsledky a rozhodně nemáte čas cvičit několikrát v týdnu, nekupujte členství a raději si zasportujte doma nebo v přírodě.
 5. Mobil – také vás láká nový mobilní telefon s lepším foťákem a grafikou? Zkuste ještě počkat a nechat si svého současného parťáka, dokud funguje. Peníze za nový mobil se jistě budou hodit na něco důležitějšího.

 

Máte i vy osvědčený zvyk, který vám pomáhá, jak ušetřit peníze v domácnosti? Přečtěte si také předchozí tipy, které pomohou ušetřit peníze v kuchyni nebo vás naučí uklidit domácnost za pár korun, pokud ji sdílíte se čtyřnohým miláčkem.

Autor článku Jan Molina