blog

Jarní úklid domácnosti za pár korun

Provident
27 04 2017 09:00

Jarní úklid řešíme každoročně asi všichni. Kromě chuti a fyzických sil k tomu ovšem většinou potřebujeme i spoustu čisticích prostředků, což není úplně levná záležitost. Máme pro vás tip na ingredience, které stojí pár korun, a vyčistíte s nimi celý byt.

Pozitivní je, že v obchodech naleznete nespočet čisticích prostředků na jakýkoliv povrch, ovšem stinná stránka věci je v tom, že tak potřebujete několik různých čističů. A většinou ne za málo peněz. Naučte se vytvořit si své prostředky za pár drobných. Hlavními ingrediencemi pro levný jarní úklid jsou ocet, citronová šťáva, jedlá soda a pár kapek olivového oleje.

Běžný úklid

Až vám dojde váš koupený čistič ve spreji, nevyhazujte lahev. Umyjte ji a z poloviny ji naplňte vodou. Poté přidejte vinný ocet, kterým lahev naplníte do tří čtvrtin. Na závěr stačí 15 kapek citronové šťávy, která čistič promění v antibakteriální přípravek a v neposlední řadě zatočí se zápachem octu. Lahev vždy před použitím důkladně protřepejte, ať se ingredience neoddělí.

Vyleštění nábytku

Jistě jste viděli několik reklam na čisticí prostředky, které váš nábytek zanechají čistý a lesklý tak, až se pomalu v pracovní desce stolu vidíte jako v zrcadle. Co ale většinou vidět nechcete, je cena za takový prostředek. Zkuste tento jednoduchý trik nejen při jarním úklidu: stačí na hadřík nakapat několik kapek olivového oleje a stejné množství kapek citronové šťávy, a máte čistič jako z reklamy, bez nutnosti brát si půjčku.

Trik na nedřevěné podlahy

Zřeďte 8 polévkových lžic vinného octu se třemi litry horké vody a můžete vytírat. Pokud chcete, můžete přidat pár kapek esenciálních olejů, a provonět si tak bydlení třeba levandulí.

Jak na čisté kachličky

Koupelna si většinou žádá nejčastější úklid, což znamená rychlou spotřebu čističů. Smíchejte jedlou sodu v poměru dvou čtvrtin spolu s jednou čtvrtinou octu a jednou čtvrtinou citronové šťávy. Vytvoříte zázračnou pastu za pár korun, která dokonale vyčistí kachličky nejen v koupelně. Pro lepší účinek nechte pastu na obkladech působit 10 minut před omytím. Tímto receptem vyčistíte i sprchové kouty, umyvadla, a další povrchy, kde působí voda.

Čistá toaleta

Posledním receptem na jarní úklid za pár korun je čistič toalety. Vezměte kartáč či štětku na čištění mísy a vydrhněte ji pomocí jedlé sody. Přes noc pak doporučujeme namočit tenký hadr či jinou látku na vyhození do octa a zastrčit ji pod okraje mísy. Zbytek prolijte octem a nechte takto působit přes noc, abyste zlikvidovali vodní kámen. Pokud je vodního kamene hodně, opakujte postup. 

Další tipy jak ušetřit naleznete například v předchozím článku.