29/08/2017

Kolik stojí škola pro prvňáčky?

Máte doma prvňáčka? V tom případě se raději připravte až na trojnásobné výdaje za školní rok v porovnání s vyššími ročníky. Pomůcky pro prvňáka mohou vyjít i na 10 000 Kč.

Vypravit své dítko první den do školy je obrovská událost, na kterou se těší celá rodina. Zatímco dětem tak jejich první povinnosti začínají začátkem září, rodičům už nějakou dobu předem. Nakoupit všechny důležité školní pomůcky stojí nejen dost času, ale ještě více peněz.

Kolik stojí škola? Zatímco školní pomůcky pro druháky a starší žáky či studenty stojí v průměru 2 715 Kč, za prvňáky rodiče zaplatí v průměru od 5 do 10 tisíc korun.

První ročník bývá dražší všeobecně, ať už potomek nastupuje na základní, střední nebo vysokou školu. Pokud je v domácnosti více dětí, náklady se pochopitelně zvyšují. Tím ovšem náklady nekončí. Rodiče zaplatí za zájmové kroužky v průměru 2 520 korun za jedno dítě.

 

 Kolik stojí škola?

Berou si rodiče na školné půjčky, nebo šetří s předstihem?

Podle našeho výzkumu každá druhá rodina přiznává, že pokrytí výdajů spojených se startem školního roku představuje citelný zásah do rodinných financí. Ovšem o půjčce uvažují pouhá 2 % z nich.

„Obdobný trend jsme zaznamenali již loni a je vidět, že drtivá většina Čechů dopředu počítá s tím, že začátek školního roku je drahý, a je schopná potřebnou částku našetřit ze svých příjmů,“ říká T. Černý, manažer analytického oddělení Providentu.

Ti, kteří se rozhodnou pro půjčku na začátek školního roku, si v průměru půjčují 20 tisíc korun, nicméně pouze část půjčky utratí přímo za pomůcky pro školáky.

„Z půjček lidé financují například i úpravu pokojíčku, nákup nábytku či počítačů a tabletů pro děti, popřípadě i další věci, které – ať už přímo nebo nepřímo – souvisí s návštěvou školy a vzděláváním,“ vysvětluje T. Černý.

 

 Kolik utratí rodiče začátkem roku v celé ekonomice?

V současné době v České republice navštěvuje 906 tisíc dětí základní školy, 424 tisíc dětí střední školy, 22 tisíc vyšší odborné školy a 204 tisíc vysoké školy. Celkem tedy u nás studuje 1 556 milionu lidí. Za pomůcky pro školáky včetně kroužků tak letos rodiče v celé ekonomice zaplatí 8,09 miliard korun.

Jelikož letošní HDP bude zřejmě ve výši 4,9 bilionů, výdaje na školní potřeby a kroužky budou představovat 0,17 % HDP.

Podle průzkumu sice nemáme přesně rozděleno, kolik peněz rodiče utratí za knihy a kolik za ostatní pomůcky, což je důležité kvůli odlišným sazbám DPH, budeme-li ovšem vycházet z předpokladu, že polovina výdajů půjde na knihy a polovina na pomůcky, získá stát na DPH kolem 760 milionů korun. To se v ekonomice dále násobí, takže stát nakonec inkasuje kolem 900 milionů.

 

A jak jste na tom vy? Máte doma prvňáčka vybaveného na jeho první krok do školních let? A počítáte, kolik stojí škola vás?

 

Přečtěte si také jak ušetřit v domácnosti a soutěžte s námi o vybavení na piknik a grilování pro celou rodinu.

Autor článku Jan Molina