14/12/2021

Jak ušetřit po Vánocích: Začněte v kuchyni

Zeje vaše peněženka po Vánocích prázdnotou? Poradíme, jak efektivně a rychle ušetřit ve vaší domácnosti, konkrétně v kuchyni. Z ušetřených peněz si pak udělejte finanční polštář, aby vás žádná nečekaná situace nevyvedla z míry.

Jak ušetřit na jídle

Předtím, než se vydáte na samotný nákup, si připravte kompletní jídelníček na celý týden. Promyslete si, co budete vařit, a sepište si seznam nutných potravin, které je třeba koupit. Udělejte jen jeden velký nákup, a co není na seznamu, nekupujte. Ušetříte čas i peníze, nekoupíte nic navíc.

A kde můžete ještě ušetřit?

TIP: Přečtěte si článek: Jak na rodinný rozpočet, ve kterém shrnujeme pravidla zdravého rodinného rozpočtu.

Jak správně skladovat potraviny, aby vydržely co nejdéle

Klíčem k úspěchu je správné skladování potravin:

Jak ušetřit za elektřinu: Pořiďte si úspornější model

Ušetřit se dá v kuchyni nejenom na jídle, ale i na spotřebičích, které pro vaření využíváme. Už při samotném výběru spotřebiče se zaměřte na to, kolik „žere“. Taková lednice a mraznička spotřebují okolo 30-40 % z celkové energie domácnosti. (To v případě, že vaříte na plynovém sporáku. Pokud vaříte na elektřině, je hlavním žroutem elektřiny právě elektrický sporák.)

Zjistit, kolik spotřebič „žere“, vám pomůžou energetické štítky se stupnicí od nejzelenějšího A po nejčervenější G. V červené G kategorii se pravděpodobně nachází i vaše stará lednice. Zvažte, jestli není čas na nákup nového, úspornějšího modelu. Půjde o investici, která se vám ale poměrně rychle vrátí v podobě nižší spotřeby elektřiny.

Jak ušetřit po Vánocích: Začněte v kuchyni

Jak ušetřit za elektřinu: Myslete úsporně jako vaše babičky

Začněte praktikovat jednoduché babské rady, které opravdu fungují:

TIP: Čekáte na konci měsíce netrpělivě na výplatní den? V článku jak ušetřit peníze z výplaty poradíme, jak začít efektivně hospodařit s penězi.

Jak ušetřit za vodu v kuchyni

Každé léto slyšíme, jak málo prší, a že bude zase suché léto. Asi všichni víme, že si zuby máme čistit bez proudu tekoucí vody, že je lepší se sprchovat než napouštět vanu. My si ale ukážeme, jak efektivně šetřit s vodou, když lehce upravíte své návyky:

TIP: Kvalitní spotřebič patří do železného pravidla o půjčkách – doba užitku převyšuje dobu splácení. Jen si dobře vyberte poskytovatele nejvýhodnější půjčky. Pravidel zdravého půjčování se týká i článek: Půjčka: 5 případů, kdy si ji můžete bez obav vzít.