28/08/2019

Spálí vaše televize moc energie? Naučíme vás, jak ji zkrotit

Víte, kolik nás stojí soužití s tímto spotřebičem a není to právě ve vašem bytě více, než je nutné? Poradíme, jak ušetřit.Vždycky to bude o elektřiněI když si koupíme sebelepší televizi, vždycky budeme potřebovat elektrickou energii. Rozhodně však není jedno, jaký typ televizi máme. Technologie jdou totiž stále vpřed a to, co jedna televize spotřebuje za týden provozu, může jiné vystačit na celý měsíc.

Při pořizování nové televize i jiných spotřebičů bychom se proto měli zaměřit na jejich příkon. Díky tomu později nebudeme překvapení, kolik náš nový mazlík spotřebuje. Věděli jste, že LED televize ke svému provozu průměrně potřebuje asi o 35 % elektřiny méně než starší televize s technologií LCD? A to není všechno. Výrobci se neustále snaží ohromit co nejmenší spotřebou. Proto zatímco větší a starší plazmové televize s Full HD rozlišením ve svých počátcích spotřebovávaly třeba 500 W, potřebují dnes nové LED televize pouze něco mezi 40 a 60 W.

Líbila by se vám moderní televize s nízkou spotřebou a dokonalým obrazem? V Providentu právě hrajeme o celkem 200 obřích televizí SAMSUNG.

Uzavřete jakoukoli půjčku do 1. října a zapojte se do soutěže s námi. Ihned po registraci se dozvíte, zda vyhráváte a díky obří televizi Samsung ze zbrusu nové řady si vylepšíte svůj divácký zážitek.

Na co se můžete spolu s novou televizí těšit? Třeba na dokonalý obraz, vysoké rozlišení, syté barvy a skvělý zvuk. S novou televizí od Providentu navíc hravě zvládnete i přechod na nový typ vysílání DVB-T2, a to díky zabudovaným nejnovějším technologiím. Jdete do toho s námi?

Tip: Více informací nejdete v článku Velká podzimní soutěž a také na stránkách START: První půjčka zdarma od Providentu.


Plazma, LCD, LED televize… Jaký je v nich rozdíl?


Ve spotřebě tedy rozhodně. Klasické televize, které zabraly nemalý prostor v obývacím pokoji, začaly hojně střídat televize plazmové. S těmi však za elektřinu člověk příliš neušetřil. Dalším vývojovým článkem pak byly LCD televize, kterým k provozu stačilo i poloviční množství energie oproti „plazmám“. Jen co se ale objevily LED televize, které už nevyužívají standardní studené katodové zářivky, nýbrž podsvícení diodami, i LCD kouskům pomalu, zato však jistě zvonil umíráček. Posledním krokem jsou zatím televize s technologií OLED.


Kolik vás stojí roční provoz televize? Nejhůře jsou na tom staré televize a velké „plazmy“


Podle cen ČEZu z roku 2017 jsme zjistili spotřebu jednotlivých typů televizí a vyčíslili je v korunách. Vycházeli jsme z provozu o 30 hodinách týdně.

(zdroj: https://www.elektrina.cz/spotreba-a-prikon-domacich-spotrebicu-lednice-televize-pc-pracka)

A jak tedy ušetřit? Začněte tím, že nebudete televizi nechávat ve stand-by režimu. Zároveň zkuste využít možnost automatického vypnutí, abyste nečerpali elektřinu skrz televizi i tehdy, když u ní už dávno podřimujete.


Věděli jste, že… televizi najdeme v 98 % českých domácností?


Televize je pro Čechy stále nejoblíbenějším médiem, jak vyplynulo z průzkumu v roce 2018. Aspoň jeden televizor najdeme v 98 % domácností. Každý Čech u ní stráví průměrně 3 hodiny a 45 minut denně. Oproti roku 2007 televizi sledujeme asi o 30 minut déle každý den. Asi 65 % diváků sleduje pořady v HD kvalitě.

Celých 39 % domácností má jednu televizi, dalších 40 % domácností má dvě. V 15 % domácností údajně najdeme tři a ve 4 % domácností dokonce neuvěřitelné čtyři televize a více. Není divu, když si na nákup můžeme klidně vzít třeba půjčku zdarma. Televize, které mají Češi doma, jsou průměrně 5,9 let staré. Nejčastějším důvodem pro nákup nového společníka je opotřebení toho starého, fajnšmekři ale vyrážejí za lepším i z čirého nadšení do nových technologií. Případně vědí, jak se dá při pořízení spotřebičů ušetřit.

A co ještě? V celé republice se prý bez využití nachází víc než 600 000 nepoužívaných televizorů. Klasické CRT televize by přitom bylo lepší zneškodnit, protože jedna taková představuje pro životní prostředí podobnou zátěž jako 5 tisíc mobilů. Televizí je v Česku asi 10,5 miliónu. Znamená to, že na každého občana bez výjimky připadne jeden tento spotřebič.