Používáme cookies, abychom Vám zajistili veškeré pohodlí na našich stránkách. V případě, že budete dále pokračovat bez provedení změn ve Vašem nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s přijímáním cookies na těchto stránkách. Pokud chcete své nastavení změnit, můžete tak učinit kdykoli tady. Přečtěte si víc

Ztráta občanského průkazu a falešná půjčka

Ztráta občanského průkazu může znamenat nejen starosti s vyřizováním nových dokladů, ale také jeho zneužití. Poučte se i vy z příběhu paní Dariny, na jejíž ztracený občanský průkaz si někdo vzal půjčku.

Ztráta občanského průkazu, na který si někdo cizí vezme půjčku, je reálnou hrozbou, kterou na vlastní kůži pocítila i paní Darina z Jindřichova Hradce. Počátkem roku jí totiž přišla poštou od neznámé finanční společnosti první výzva k úhradě dluhu za půjčku, o kterou nikdy nepožádala.

„Byla jsem si jistá, že musí jít o omyl nebo hloupý žert. S pokutami za prodlení po mně chtěli 25 tisíc korun. Tak jsem dopis roztrhala a vyhodila do koše. Nikdy jsem si totiž žádný úvěr ani půjčku nebrala a tuto firmu jsem ani neznala,“ vypráví paní Darina Jívová.

Velice brzy ale začaly chodit další upomínky a výzvy k zaplacení. Tehdy již mladá žena znejistila a raději úvěrovou společnost kontaktovala.

Šokující zjištění

„Na schůzce jsem zjistila, že společnost skutečně poskytla přes internet úvěr na mé jméno. Souhlasily přitom i mé další osobní údaje jako datum narození, trvalá adresa a dokonce i číslo občanského průkazu. V životě jsem si od nikoho nepůjčila ani korunu, takže jsem byla v šoku a neschopna cokoli říct,“ kroutí hlavou Darina, jak se zrovna jí mohlo něco takového stát.

Když se ale po chvilce z nepříjemného zjištění vzpamatovala, snažila se ve společnosti vysvětlit, že musí jít o podvod, který způsobila ztráta občanského průkazu, protože ona si žádný úvěr nebrala a ani jí od společnosti nepřišla jediná koruna. V úvěrové společnosti jí ale vůbec nevěřili a nehodlali s ní diskutovat.

Naopak byla rázně upozorněna, že má úvěr po splatnosti, takže ho má co nejdříve splatit, jinak budou dlužnou částku vymáhat exekučně. Darina je zoufalá a vůbec netuší, co by měla dělat, a jestli se může nějak bránit. Věří ale, že je právo na její straně.

 

 

Správné řešení:

  • Mladá žena byla přesvědčena, že došlo ke zneužití průkazu. Přesněji řečeno, že si někdo vzal půjčku na její jméno. Ztráta občanského průkazu a nedostatečně včasné nahlášení na policii někomu hrály do karet.
  • Zašla proto na policii a podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Policisté jí poradili, aby ve finanční společnosti zatím doložila, že poslali peníze na cizí bankovní účet, že má jinou IP adresu, telefon apod.
  • Firma na základě domluvy pozastavila vymáhání pohledávky, než se situace vyjasní. Darina i tak ale nemá vyhráno. Je totiž možné, že si někdo na její údaje vzal další úvěry a má dluhů víc.

Špatné řešení:

  • Darina byla zoufalá, protože ji úvěrová společnost neustále bombardovala dalšími a dalšími upomínkami.
  • Zařekla se, že nebude na výzvy úvěrové společnosti nijak reagovat. A všechny upomínky bez přečtení házela přímo do koše. Byla přesvědčena, že to po čase úvěrovou firmu omrzí. V tu chvíli ji vůbec nenapadla nedávná ztráta občanského průkazu.
  • Dosáhla ale pouze toho, že jí neustále naskakovaly pokuty, a tak se dlužná částka zakrátko vyšplhala téměř na 70 tisíc korun. A protože úvěrová společnost neviděla žádnou snahu dluh řešit, zažalovala Darinu u soudu. Té nyní hrozí exekuce.

 Přečtěte si také náš článek, jak se bránit proti zneužití kreditní karty.

Autor článku Jan Molina