17/07/2017

Ztráta občanského průkazu a falešná půjčka

Ztráta občanského průkazu může znamenat nejen starosti s vyřizováním nových dokladů, ale také jeho zneužití. Poučte se i vy z příběhu paní Dariny, na jejíž ztracený občanský průkaz si někdo vzal půjčku.

Ztráta občanského průkazu, na který si někdo cizí vezme půjčku, je reálnou hrozbou, kterou na vlastní kůži pocítila i paní Darina z Jindřichova Hradce. Počátkem roku jí totiž přišla poštou od neznámé finanční společnosti první výzva k úhradě dluhu za půjčku, o kterou nikdy nepožádala.

„Byla jsem si jistá, že musí jít o omyl nebo hloupý žert. S pokutami za prodlení po mně chtěli 25 tisíc korun. Tak jsem dopis roztrhala a vyhodila do koše. Nikdy jsem si totiž žádný úvěr ani půjčku nebrala a tuto firmu jsem ani neznala,“ vypráví paní Darina Jívová.

Velice brzy ale začaly chodit další upomínky a výzvy k zaplacení. Tehdy již mladá žena znejistila a raději úvěrovou společnost kontaktovala.

Šokující zjištění

„Na schůzce jsem zjistila, že společnost skutečně poskytla přes internet úvěr na mé jméno. Souhlasily přitom i mé další osobní údaje jako datum narození, trvalá adresa a dokonce i číslo občanského průkazu. V životě jsem si od nikoho nepůjčila ani korunu, takže jsem byla v šoku a neschopna cokoli říct,“ kroutí hlavou Darina, jak se zrovna jí mohlo něco takového stát.

Když se ale po chvilce z nepříjemného zjištění vzpamatovala, snažila se ve společnosti vysvětlit, že musí jít o podvod, který způsobila ztráta občanského průkazu, protože ona si žádný úvěr nebrala a ani jí od společnosti nepřišla jediná koruna. V úvěrové společnosti jí ale vůbec nevěřili a nehodlali s ní diskutovat.

Naopak byla rázně upozorněna, že má úvěr po splatnosti, takže ho má co nejdříve splatit, jinak budou dlužnou částku vymáhat exekučně. Darina je zoufalá a vůbec netuší, co by měla dělat, a jestli se může nějak bránit. Věří ale, že je právo na její straně.

 

 

Správné řešení:

Špatné řešení:

 Přečtěte si také náš článek, jak se bránit proti zneužití kreditní karty.

Autor článku Jan Molina