blog

Jak vysoké dát dětem kapesné, když je domácí rozpočet napjatý

Provident
23 08 2021 09:00

Návodů na to, jak vysoké dávat dětem kapesné, najdete na internetu spousta. Jen málo z nich se však zabývá tím, kolik korun z domácího rozpočtu „ukousnout“ pro dětské kapesné, pokud vycházíte zcela přesně, a je pro vás obtížné dát každý měsíc nějaké peníze stranou. Pojďme se na to podívat společně.

Kapesné pro děti: Proč ho vyplácet

Spousta rodin se někdy dostane do situace, kdy je každá koruna dobrá. V takovém případě je přirozené, že všechny zbytné výdaje musí počkat. Patří mezi ně i dětské kapesné? Pokud vám dočasně vaše finance skutečně nedovolují vyplácet dětem ani minimální kapesné, musí se děti uskromnit s celou rodinou.

Můžete-li dát dětem alespoň minimální kapesné, zvolte raději tuto cestu. Kapesné totiž neslouží pouze jako přilepšení nebo rozmazlování. Má svou vzdělávací funkci. Dítěti pomáhá:

  • pochopit hodnotu peněz,
  • pochopit rozdíl mezi „potřebuji“ a „chci“,
  • naučit se spořit,
  • naučit se, že se nevyplatí utratit všechno hned,
  • umět si rozvrhnout své výdaje během týdne nebo měsíce.

Věděli jste, že děti, které dostávají kapesné, se stávají finančně vzdělanějšími a stabilnějšími dospělými? Umí lépe vyjít s výplatou, dokážou si spořit a jsou méně ohroženi dluhovými pastmi. Jednoduše řečeno – pokud umožníte dětem dělat malé chyby jen s několika desetikorunami nebo stokorunami, vyhnou se v dospělosti chybám za (sta)tisíce.

TIP: Jak ušetřit peníze aneb přestaňte žít „od výplaty k výplatě“.

Dětské kapesné

Výše kapesného záleží na věku dítěte a vašich možnostech

Určitě vás nepřekvapí, že 8leté dítě by mělo dostávat nižší kapesné než 14letý teenager. Jak ale nastavit správnou výši kapesného? Zejména když v rodině není peněz nazbyt?

S prvními drobnými mincemi mohou nakládat už děti ve školce. 5leté dítě může zkoušet šetřit do prasátka nebo si v obchodě zaplatit svačinku. Pravidelné kapesné by pak mělo přijít s nástupem do první třídy. Nastavte kapesné na 10–20 Kč týdně. Povídejte si spolu o tom, kolik co stojí a proč se vyplácí na některé věci (třeba hračky nebo výlety) šetřit.

S každou další třídou pak přidejte 10 korun týdně. Prvňáček tak bude nakládat se 40–80 Kč měsíčně, druhák dostane 80–120 Kč měsíčně, třeťák 120–160 Kč a takový deváťák bude hospodařit s 320–400 Kč měsíčně. Horní hranice přibližně představuje průměrné kapesné, ta dolní potom minimální kapesné, které má výchovný a vzdělávací účinek.

Pokud je pro vás desetikoruna týdně moc, přidejte každý rok alespoň 5 korun týdně, aby se dítěti s rostoucím věkem, schopnostmi a zkušenosti postupně rozšiřovaly možnosti spořit a rozhodnout si, za co své kapesné utratit. Vy jako rodiče vysvětlujte, dohlížejte, pomáhejte, aby dítě nakládalo s penězi co nejlépe. Zakazujte ale minimálně. Nejlepší učitel je zkušenost, kterou děti musí získat samy.

Co je u kapesného nejdůležitější

Kromě správně nastavené sumy je to také pravidelné vyplácení. Podobně jako vy dostáváte pravidelně výplatu. Cílem je dítě naučit umět si výdaje rozložit na celý měsíc.

Kapesné by se také nemělo podmiňovat dobrými známkami nebo domácími pracemi. Kapesné nevnímejte jako odměnu, ale jako způsob, jak děti naučit rozumně nakládat s penězi

Pozor, peníze na obědy, telefon nebo dopravu se do kapesného nepočítají.

Jak vysoké je průměrné kapesné pro děti?

  • Děti od 8 do 11 let dostávají nejčastěji do 100 Kč měsíčně (29 %) nebo 101–200 Kč měsíčně (37 %).
  • Děti od 12 do 15 let dostávají mnohem různorodější částky. S částkou do 200 Kč měsíčně hospodaří 36 % dětí. 17 % dětí nakládá s 201–300 Kč měsíčně, 12 % dětí má k dispozici 301–400 Kč a 35 % z nich dostává 400 a více korun.

TIP: Podívejte se také, jak mluvit s dětmi o penězích, když je finanční situace špatná.