12/05/2017

Jak uchránit naše děti před zadlužením

Nezletilých dlužníků v České republice přibývá. Nejmladším je dokonce pouhých 9 let. Jak chránit naše děti před zbytečným zadlužením? A jaké jsou nejčastější důvody?

 

Naše děti musíme chránit i před zadlužením. K zadlužení může dojít obyčejnou nepozorností i cíleným a nesprávným spoléháním na to, že dluh nezletilých bude promlčen, než dovrší plnoletosti. Lidé si v těchto případech neuvědomují, že i po této době je možné dluh vymáhat, protože pohledávka jako taková tím nezanikla . Jak uchránit naše děti před zadlužením? Zde jsou 3 nejčastější důvody, proč u dětí vznikne dluh.

 

 1. Účty za mobilní telefon a hraní mobilních a počítačových her

Mobilní telefon máme dnes všichni. Slouží i ke komunikaci s našimi dětmi. Víte ale, že i hraní her na mobilním telefonu vás může stát nemalé peníze? I hry zdarma nabízí placené služby a vylepšení.
Nejčastější příčinou vysokých účtů za telefon je samozřejmě volání. Linek s dražším tarifem je spousta a začínají předvolbami jako 0900, 0906 nebo 0909. Díky internetu si vaše děti udělají snadno kamarády i v zahraničí. Povídání si po telefonu s takovým kamarádem může stát také překvapivě mnoho.

 

 2. Pokuta za jízdu načerno

Pohledávky za jízdu bez platné jízdenky může dopravní podnik vymáhat i po několika letech, kdy už se malý dlužník stane svéprávným. To je dobré mít na paměti a pravidelně kontrolovat své děti, zda opravdu mají platné jízdné. Vyhneme se tak zbytečným pokutám, které jsou samy o sobě vysoké.
Ke vzniku takového dluhu totiž stačí strach dítěte přiznat pokutu před rodiči, aby nebylo potrestáno. Po letech může výše pokuty vyrůst do desítek tisíců korun.
Skutečný příběh na toto téma si můžete přečíst na našem blogu v článku „Jako školák jsem jezdil načerno, teď za to musím draze zaplatit.

 

 

 3. Zdánlivě bezplatné kreditní karty a účty pro mladistvé

Založit svému dítěti bankovní účet pro děti do 15 let je vhodné pro zvýšení finanční gramotnosti, zacházení s penězi a plánování si vlastního rozpočtu z kapesného. Dítě se tak učí hospodařit, samo si například dobije kredit pro mobilní telefon apod. Vždy je ovšem nutné, aby měl rodič kontrolu na účtem dítěte i jeho hospodaření s přidělenými financemi. Vyhnete se tak mnoha nepříjemnostem. 

 

Řešení finančních nesnází: V případě jakýchkoliv finančních problémů se zadlužením vašeho dítěte je vhodné kontaktovat některou z bezplatných právních, finančních či občanských poraden. Na stránkách www.obcanskeporadny.cz nebo www.finacnitisen.cz naleznete poradny nejblíže vašemu bydlišti. Můžete tam i zavolat.

Autor článku Jan Molina